İNSAN OLMAK

Eğitimin temel işlevini sorguladığımızda; daha iyi bir dünyada yaşamayı hayal ediyoruz hepimiz. Yaşamımızın en temel süreci ve en güzel yıllarımızın hem yaşandığı hem de şekillendiği zaman aralığıdır okullu zamanlarımız. Okul ve okul yaşamındaki düzen bize neyi öğretir? Ben, bunca zamanda ve öğretilen ve unutulan onca şey içinde, okulun ana fikrinin, insan olmayı öğretmek, bunu tüm yaşam alanlarımıza yaygınlaştırmak amacında olduğunu düşünüyorum.
Peki, nedir insan olmak? İnsan olarak doğan bizler, nasıl ve neden insan olmayı adım adım ve karşılaştığımız olaylara, durumlara, yaşantılarımıza tepkilerimizle, katkılarımızla kendimizde inşa etmekteyiz. Çünkü “insan olmak” zor iş! İnsan kalabilmek daha da zor. Ayrımsız, herkese ve herkes için insanlık istemek; insanca ve her canlının yaşam hakkına saygı duyarak hayata bir duruş oluşturmak zor iş. Günümüz koşullarında ve ülkemizin içinde özne olarak yer aldığı coğrafyada, ülkemizin kendi özel koşulları içinde verdiği mücadele içinde; hepimiz insan olarak kalabilmeliyiz.

Hiçbirimiz aynı fikirleri benimsemek, aynı politik görüşlere inanmak durumunda değiliz. Hiçbirimiz aynı olmak, aynılaşmak ve fabrikasyon yaşantıların dayatmalarına tahammül etmek durumunda değiliz. Hiçbirimiz bulunduğumuz sınırların içinde sıkışmak zorunda değiliz. Nasıl ki kaşımız, gözümüz, elimiz tenimiz farklı olabiliyorsa; nasıl ki bakışımız, konuşma aksanımız aile yapımız; kültürel değerlerimiz; dini inançlarımız farklı olabilirse ve hepimiz dünyanın bu farklılıkları içinde farklılıkların bahçesinin güzelliğiysek… Bir tek şeyi unutmamak gerekir diye düşünmekteyim o da tüm bu farklılıklara sahip çıkarak: Hepimizin ama hepimizin, hiçbir ayrım yapmadan, insan olmak zorunda olduğumuzu unutmamaktır ki insanca yaşamak hepimizin hakkıdır.
Ben daha çok sizlerin bu konudaki fikrinizi merak ediyorum. Lütfen bana düşüncelerinizi yazın; paylaşın. Benim sayfam, sizlerin fikirlerinizin soluk alma alanı olsun. İçinizde, çevrenizde, ailenizde ama en çok sizlerin fikrinde gelişen insanlık ve insan olmanın ölçütlerini bilmek istiyorum. Bu sayfada, paylaşalım yazdıklarınızı. İnsanlık öğrenilebilir mi diye sorgulayalım hep birlikte…
Geçen haftalarda yitirdiğimiz askerlerimiz için ve depremde yitirdiğimiz öğretmenlerimiz; öğrencilerimiz, yurttaşlarımız için çok üzgünüm; ailelerine sabır ve baş sağlığı dilerim. Kalanların yaşam mücadelesini desteklemek için elimizden geleni yaparız ve yapmaktayız.
Hayat devam edecek ve biz şimdilerde maalesef acıları yaşayarak öğreniyoruz; biliyoruz ki “dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey…”

Serhan SÖZDİNLER
ssozdinler@hotmail.com

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir