İSTİSMAR SIRASI OTİZMDE Mİ?

OTİZMİ YENİP BİTİRENLER BAKANLIĞIN DİKKATİNİ ÇEKMİYOR MU?
Bilimsel gelişmelere ve bilimin kendisine saygısını yitirmiş olan kişiler ve kurumlar yaşamın her alanında kendisini gösteriyor. Lütfen dikkat edin. Otizmin, potansiyel para kaynağı olarak görülmeye başlandığını üzülerek görüyoruz. Bu büyük bir istismar ve bu istismarı yenmek otizmli ailelerin çabalarıyla olacaktır.
Üzülerek belirtelim ki, dünyada otizmli bireylerin tam olarak sağlığına kavuşturulması, bağımsız olarak yaşamını sürdürebilmesi için bir reçete yok. Buna rağmen, bir takım özel eğitim oluşumları ve spor merkezleri aileleri yanıltacak şekilde otizmi sonlandırma iddasını ortaya atarak, ailelerin içinde bulundukları zor şartları istismar etmekteler. Bütün yaptıkları, otizmli bireylerin varolan bir takım yeteneklerinin açığa çıkartılması olan bu yapılanmaların öne sürdüğü gibi otizmi sonlandırmak mümkün değil.

Otizmli bireylerin eğitimi noktasında en önemli seçeneğin, kaynaştırma programları olduğu geçerli bir yöntem. Bu bilinçle hareket eden bu kurum ve kişilerin yüksek maliyetli eğitim programlarının yapılmasını sağlamak Milli Eğitim Bakanlığının görevi iken malesef uygulamalar sürekli savsaklanmaktadır. Bunu fırsat bilen kurum ve kuruluşlar para kaynağı olarak gördükleri otizm için tehlikeli olabilecek bir yayılım gösterebileceklerdir.

Gerek otizm ve spor, gerek otizm ve müzik gerekse otizm ve resim gibi deneysel terapi uygulamaları dikkatlice yapılmalı ve bu uygulamları yapanlar hem Milli eğitim Bakanlığı hem de Maliye bakanlığı tarafından denetlenmelidir. 5-6 binlere kadar aylık ücret ödeyen ailelerin mağduriyetleri görülmelidir. Bu noktada bir görev de otizm vakıflarında ve derneklerinde olmalıdır.

Bu sorunları Nasıl Çözeceksiniz?
Otizmli bireylere sürekli emir kipi, sürekli etkinlik, sürekli tahakküm ve kısaca sürekli uyaran vererek daha doğrusu hüküm altına alınarak yaptırılan bütün davranışsal kazanımların aslında sanal bir yansıma olduğu bilinmiyor mu? Yine otizmli bireylere deformasyona uğratılan müzik dinletilmekten başka bir şey olmayan ve kendilerince ses frekanslarının beyinle ilişkisinin temel alınmasına dayalı uygulamanın çocuğun varolan müzik beğenisini yokedebileceği tahmin edilmiyor mu? Otizmli bireylerin eğitimlerinin ömür boyu olacağı en azından günümüzde gerçekken ailelerinin son derece yüksek maliyetli bu uygulamlara ömür boyu katılımı mümkün mü?

Otizm gibi karmaşık bir sorunu 1-2 aylık yüzeysel bir çalışma ile uzman sıfatı kazanarak çözmek mümkün mü? herkesin otizm konusunda uzman kesildiği, ülkenin psikiyatristlerine, nörologlarına, beyin cerrahlarına otizm dersi vermeye kalkışanlara dur diyecek birileri olmalı.

Otizmi Yendiğini Söyleyenler Bunu Açıklamalı!
İnternet dünyası başta olmak üzere, otizmi yendiğini, otizmi bitirdiğini söyleyenlerin bunu açıklaması gerekli. Bu bilimsel bir sonuçtur ve kabul görmesi gereklidir.

Otizmli ailere Çaresiz Değildir.
Otizmli bireylerin eğitimi ve öğretimi için ideal koşullar, otizmli bireylerden ayrı ayrı yapılan çalışmalardır. Sosyal yaşam becerilerinin sağlanması için gerekli düzenlemelerin yerel yönetimler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu uygulamalar batı dünyasında böyle yapılmaktadır.

Bağımlı Oçemler yaygınlaşmalıdır!
İlk ve orta öğretim programı yürüten tüm okullarda en alt eğitim olanağı bağımlı oçemler olmalıdır. Yüksek işlevli otizmli çocukların, tüm yerleşim birimlerinde normal okullarda serpiştirilmesi ve kaynaştırma programlarının uzman eğitimciler tarafından desteklenmesi gereklidir. Hemen belirtelim ki sorunun birinci derecedeki muhattaplarının bu konuda bir çalışma yapması bir tarafa daha izole ve ilkel program olan bağımsız Oçem ve türevleri olan iş eğitim merkezleri yagınlaştırma planları var.

Sosyal tesisler etkin Kullanıma açılmalıdır
Yerel yönetimlerin engelli komisyonları ve birimleri etkin çalışma ilkesini benimsemeli ve varolan uygulamalardan otizmli bireylerin yararlandırılmasının en üst düzeyde sağlanması gereklidir. Spor komplekslerinin yeterli teknik ve donanımsal özelliklerde olması sağlanmalı, MEB koordinatörlüğünde uzman eğitmenler ve koçlar yetiştirilmelidir.
Sertifika Şart Olmalı
Otizmli bireylere yaşam koçluğu verdiğini idda edenlerin mutlaka sertifika sahibi olması, psikolojik eğilim ve özelliklerinin olumlu kişilik özelliklere sahip olması şarttır. İstismar ve şiddete meyilli davranış özelliği olan kişilerin bu çabalardan uzak tutulması gerekmektedir.

Otizm vakıf ve Dernekleri Ne Yapıyor
İşte can alıcı soru burada. Bu soruya yanıt verebilecekler yazarsalar buraya eksiksiz ekleyebiliriz.

Otizm vakfı Kuruluyor
Benim de kurucularından olduğum, Otizm Vakfı kurulum aşamasını tamamlamak üzere. Artık sayılı günler kaldı. Bilgi almak için beyazokul@gmail.com adresine mail atablirsiniz.

Yolumuz açık ve aydınlık olsun!

Şahbender Korkmaz
Beyazokul.com editörü

Sevebilirsin...

12 Yanıt

 1. deniz diyor ki:

  Bu yazıya anlam vermek çok ama çok zor. Ben otizmli bir çocuk sahibi olan bir anne olarak sanki Şahbender Korkmaz ‘aman sabredin biz geliyoruz vakfımız sizi kurtaracak’ der gibi. Bizler nereden fayda görüp göremediğimizi anlayamayacak kadar aciz miyiz? Bizler hayatı yaşayarak öğreniyoruz, gerçeğin içinden çıkıp geliyoruz ve şu bir gerçek ki bilmek deneyimdir.
  Vakfınızı dikkatle takip edeceğim, para politikasından, eğitim politikasına kadar bakalım kurduğunuz şeyin adı gibi vakfeden olabilecek misiniz?
  Ama lütfen emeğe saygısızlık yapmayın, o çok bilenlerin mahvettiği çocukları elini taşın altına sokarak gece gündüz demeden çalışarak harika yerlere getiren insanların emeklerine saygısızlık yapmayın….

 2. BeyazOkul diyor ki:

  Vakıf Kurulmasına dışarıdan bakmanız bile bir ön yargıyı ifade ediyor. Vakıf herkese açık, vakıf kurulumuna katılımcı bir yapı oluşması için ailelere bir yalvarılmadığı kalmıştır. Vakıf kurulumuna ilgisiz yaklaşan otizmli ailelerin, vakıfın başarısız olmasını istemeyeceklerini tahmin ediyorum. Eğer sizin de gerçekten otizmli bir çocuğunuz var ise bu çalışmaya duyarsız kamazssınız. Bu vakıf kimsenin tekelinde değil. Buyurun siz de kurucu üye olun. Siz öncelikle evine ekmek götürmeyen ailerin o milyonlarca lirayı nasıl verebileceklerini düşünün. Ayda 3 binden başlayıp 5 bin liralık maliyeti karşılayabilenler elbetteki elde ettikleri sonucu tatminkar bulacak kadar zaten rahat olacaklar. Yazıyı tamamıyla okuyun.

  Arabasını satıp ta çocuğunu yunus terapisine götürelerin aldıkları sonuçları gidin o ailelere sorun! Ayda 5 bin liraya spor terapisi yapan çocukların günlük yaşamlarını görün. Ömür boyu bu paraların verilmeyeceğini belirtmek sizi niye bu kadar incitti(!)

  Ortada saygı duyulacak bir emek yok. Ücretini katmerli olarak verip aldığım ve para veremediğim zaman kesilen hizmet için saygı duyma zorunlulluğum yok.
  Tam tersine o hizmeti(!) verenlerin kendilerine para kaynağı olan ailelere saygı duymalarına önemle ihtiyaç var.

  Ortada gocunacak bir şey yok. Yazılanlar sizin lehinize. Tabi gerçekten otizmli bir yavrunuz varsa. Şahbender Korkmaz’ın yazısında genellemeler var. Verilmiş örneklerde çocukların olumsuz yaşamlar edindiği gözlemi var. O tür iddalı çalışmalardan alınan sonuçların genelleşmediği bilinen bir gerçektir. Biz size kaç tane örnek verebiliriz biliyor musunuz?

  bahsedilen kurum ve kuruluşlara yazıdaki çağrı açıktır!
  Bilimsel sonuçları paylaşmalılar. Üfürükçülük yapan şarlatanlardan farkları kalmayacaktır. Biz de bu gerçekleri tokat gibi yüzlerine vuracağız.

  Yazıdaki öneriler bilimsel gerçekliği olan önerilerdir. Vakıf olayı da gelişmiş toplumların demokrasilerinin temel harcı olan STK ların sadece bir elemanıdır. Otizm Vakfı’nın gelip te sorunları bitireceği gibi bir amacı yoktur.

 3. BeyazOkul diyor ki:

  “Otizm vakfı Kuruluyor
  Benim de kurucularından olduğum, Otizm Vakfı kurulum aşamasını tamamlamak üzere. Artık sayılı günler kaldı. Bilgi almak için beyazokul@gmail.com adresine mail atablirsiniz.”

  Vakıfla ilgili tek paragraf yukarıda yazılı…
  Siz bu pargaf için

  “Şahbender Korkmaz ‘aman sabredin biz geliyoruz vakfımız sizi kurtaracak’ der gibi. ”

  Sonucucu nasıl çıkardınız?

 4. BeyazOkul diyor ki:

  ANKARA – İngiliz basınında çıkan habere göre, California Üniversitesi bilim adamlarının araştırması, ilk kez otizmle ilgili bir gen mutasyonunun (CNTNAP2) beyindeki bağlantıları nasıl etkilediğini gösterdi.

  Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada, bu gen mutasyonunun bulunduğu çocukların beyinlerinin, öğrenmede önemli rol oynayan ön lobunun, beynin diğer kesimleriyle bağlantısının zayıf olduğu belirlendi.

  Araştırmacı Ashley Scott-Van Zeeland, ”Bu geni taşıyan çocuklarda beynin ön tarafının kendi kendine iletişim kurduğu görülüyor. Beynin ön tarafı diğer taraflarıyla iletişime geçmiyor ve beynin arka tarafıyla uzun dönemli bağlantıda zayıflık bulunuyor” dedi.

  Bu geni taşıyanların beyin ön lobu ile konuşma ve dili anlamada önemli rol oynayan sol tarafı arasında da bağlantı zayıflığının söz konusu olduğu belirtildi. Otizmin genetiğinde uzman Dr. Daniel Geschwind, “Bu, yap-bozun tam da aradığımız parçası” dedi.

  BEYİN LOBLARINDAKİ BAĞLANTILARDA FARKLILIK GÖRÜLDÜ
  Bilim adamları, beynin çeşitli bölümleri arasındaki iletişim ve bu iletişimin gücüne bakmak için fMRI görüntüleme yöntemi kullandı. Araştırmada, öğrenme faaliyeti içindeyken, yarısı otistik 32 çocuğun beyinlerinin görüntüsü alındı. Mutasyona uğramış CNTNAP2 geni bulunan çocuklarda beynin ön lobundaki iç bağlantılarda ve ön lob ile beynin diğer bölümleri arasındaki bağlantılarda farklılık olduğu görüldü.

  Otizm ve Asperger’s sendromu gibi rahatsızlıklar İngiltere’de her 100 çocuktan birini etkiliyor. Bu rakamın 30 yıl öncesine göre on kattan fazla arttığına dikkat çekiliyor. Ancak otizmdeki bu büyük artışa karşın, hastalığın sebepleri henüz anlaşılamadı. Semptomları azaltmak için ilaç tedavisi uygulansa da otizmin tedavisi bulunmuyor.

  Otizme 30’dan fazla genin yol açtığı tahmin ediliyor.

  Yazının Linki:
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25148150/from/ET/#storyContinued

 5. Cengizhan Soneren diyor ki:

  Bizler Ankara Otistik Bireyler Derneği(ANOBDER)kurucu ve üyeleri aileriz.Çocuklarımıza verdiğimiz mücadelenin yanında bize sunulanların(gerek devlet,gerek özel sektör) kalitesini artırmak için bir araya geldik.Şimdi de bir üst aşaması olan Otizm Vakfını kuruyoruz.Dernek olarak ve kurucusu olduğumuz Otizm Platformu ile yaptıklarımızı http://www.anobder.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.Neyin ne olacağını zaman gösterir.Kurtarıcı olmak içinde bir yerden başlamak lazım.Bizler emek sarf edenlere saygısızlık yapmayız ama daha iyisinin yapılması için mücadele ederiz,yetinmeyiz. Siz takip edeceğinize elinizi taşın altına koymalısınız.Dışarda kalmak,yapmak değil eleştirmek,çoğunluk gibi yapılanlara yani hazıra konma kolaycılığını göstermektir.Size tavsiyem bir yerden başlayın ama bizim kurduğumuz şeyin içinde sizin gibilere yer yok.Çocuğunuz dışında başka bir otizmli için emek verdiğinizde ilk ben sizi kutlayacağım.

 6. deniz diyor ki:

  Maalesef birşeylere başlama biçiminiz yanlış…
  ”Yine otizmli bireylere deformasyona uğratılan müzik dinletilmekten başka bir şey olmayan ve kendilerince ses frekanslarının beyinle ilişkisinin temel alınmasına dayalı uygulamanın çocuğun varolan müzik beğenisini yokedebileceği tahmin edilmiyor mu?”
  Bunun yanısıra spor, resim herşey yanlış hatta özel eğitimlerde bir siz doğrusunuz anlaşıldı….

 7. alev diyor ki:

  Mesajımı yayınlayamamışsınız, ne yazık nerede kaldı şeffalığınız? Gerçekleri araştırma gereği bile hissetmeden yazdığınız yazıdaki Zakkumcu doktor diye söz ettiğiniz Ziya Özer için yazdığınız aşağılayıcı cümleyi değiştirmişsiniz ama yaptığınız hatayı kabul etme ve özür dileme nezaketini gösterememişsiniz. Dikkat edin otizm konusunda da aynı hataya düşmeyin…

 8. Eser diyor ki:

  Alev hanım, biraz ezeber yazmışsınız. Benim bir çocuğum var. 15 yaşında 2004 yılında Ankara Dikmen’de yeri olan ve müzik dinleterek otistik çocuklara tedavi uyguladığını sanan Erkan adlı kişi (Fransada uygulanan bir yöntem)çocuğumun müzik zevkini yok etti. Benim çocuğum şimdi önceleri çok sevdiği klasik müziği dinlerken sürekli geriye-ileriye saydırıyor..

  Üstelik o zamanın parasıyla 500 lira verdim. İnsanların zor durumlarından para kazanmayı nasıl emek olarak görüyorsunuz anlamış değilim. Siz, bir otistik çocuk annesi olamazssınız. ya da sizin paranız çok herkese para dağıtıyorsunuz.

 9. BeyazOkul diyor ki:

  Alev, Deniz vs vs. isimlerle farklı kişilermiş gibi yazılan yazılar BeyazOkul editörümüz tarafından belirlenmiş ve yazıda adı geçen kişinin konuyu dağıtacağı belirlendiğinden o cümle kaldırılmıştır. Ayrıca konuyla hiç ilgisi olmayan uzun bir yazıyı buraya aktarmakla kimseye yararlı bir iş yapmış olmayacaktık. Keza konu otizmli ailerin içinde bulunduğu durumdan yararlanmak isteyenlerin konu alındığı bir yazının kanseri tedavi ettiği savıyla ortalarda uzun süre kalan ve kaybolan bir kişinin durumu değil.

  Sizin Otizmli bir çocuğun velisi olmadığınız gönderdiğiniz cevaplardan belli olmuştur. Konuları dağıtarak, demogoji yaparak bir noktaya varmanız mümkün değildir.

 10. BeyazOkul diyor ki:

  Komik olmayın. Siz okuduğunuz yazıdan niyet mi çıkartıyorsunuz? Sonra Hangi gerçekler? Zakkumla kanser tedavsi yapan şarlatan demekle hangi kişi tanımlanmış oluyor? O yazıda ziya adı geçiyor mu? Lütfen önce okumayı, sonra anlamayı sonra da yanıt vermeyi deneyin. Konumuzun otizm olduğu bir yazıdan çıkrttığınız sonuçlarla nerelere varmak istiyorsunuz?

 11. Kemal diyor ki:

  Sayın beyazokul sitesi, bu vakıf çabalarınız saygı değer bir çaba. Anlaşılan vakıf lafı bile kimi çevrelerin uykusunu kaçırtmaya yetmiş. Hatta yazdıklarına bakılırsa birisi de otistik aile kılığına girmiş bir de saygıdan bahsediyor. Bizler mail adresinize vakıfın yapısıyla ilgili bilgi almak istediğimizi belirttiğimiz bir mail attık henüz dönülmedi.

  Ayrıca yazdıklarınız ne kadar doğruysa o kadar az. Adamın birisi tek bir odada yer açmış, otistik ve hiperaktif çocuklara spor dersi verilir diye gazeteye de reklam vermiş. Bir umutla gittim oraya adam meğer adam spastik çocuklarla karıştırıyormuş :)))

 12. Cengizhan Soneren diyor ki:

  Kemal bey vakıf çalışmalarını http://www.anobder.org.tr adlı dernek sitemizden yada ilgili sayfaya ulaşmak için http://www.anobder.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=35:duyurular&catid=5:duyurular&Itemid=48
  linkini tıklayabilirsiniz
  Cengizhan Soneren
  ANOBDER
  II.Başkanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir