Kaçak Elektrik Parası

Türkiye genelindeki elektrik kayıp-kaçak parası bütün abonelere yansıtılıyor ve paşa paşa tahsil ediliyor. Bilindiği gibi Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım bölgesinde de Ulusal Elektrik Tarifesi adlı fiyat tarifesi uygulanmakta. Elektrik piyasası mevzuatına göre önceki yıldan itibaren abonelerin elektrik faturası için ödediği paranın ayrıntıları faturalarda yazılmak zorunda. Elektrik Aboneleri, kendilerine gönderilen faturalarda çalınan elektriğin parasını ödediğini görünce haklı olarak isyan ediyorlar. Büyüyen tepkiler üserine bazı dağıtım şirketleri çareyi faturada kayıp-kaçak bedeline yazmaktan vazgeçmekte buldu.

Elektrik abonelerinin haklı tepkileri karşısında dağıtım şirketleri; faturalardan kayıp-kaçak bedeli bölümünü tamamen kaldırdı. Ocak 2013’den sonra elektrik aboneleri artık faturalarında kayıp-kaçak bedeli bölümü ve ödediği parayı göremeyecek. Ancak aboneler, kaçak elektriğin bedelini diğer fatura kalemleri üzerinden ödemeye devam edecek.
Türkiye’de kaçak elektrik kullanımı yani elektrik kayıp-kaçağı önlenemiyor. Türkiye’de kaçak elektrik kullanımının bazı illerde %80 e kadar yükseldiği belirtiliyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Salih diyor ki:

    Tek bu fatura değil ki. bir çok faturada gizili bir çok para alıyorlar. Sağılacak inek olursa elbet bir de sağan çıkacaktır…

  2. Fahrettin kaya diyor ki:

    Sayın yetkili,
    bizler otomatik fatura ödemesi veriyoruz ve gelecek faturaya en başından boyun eğiyoruz. Fakat vatandaşlık görevlerini yerine getirmekten yoksun insanlar bizlerin emeklerini sömürüyorlar. Bu durum sonlandırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir