Kadın Hakları ile ilgili kısa bir yazı

Kadın hakları kavramının açık ifadesi, kadınların erkeklerle eşit olarak sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına sahip olmasıdır. Temel insan haklarına sahip olma yolunda günümüzde önemli kazanımlar elde edilse de halen kadın haklarının kullanımı önünde önemli engeller bulunmaktadır.  Kadın hakları kavramı özellikle 19 yy’da büyük önem kazandı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
1857 yılında, ABD’de dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteğiyle, eşitsizliğe ve ayrımcılığa, uzun ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı mücadeleye başladıkları 8 Mart, ilerleyen süreçte, tüm dünya kadınlarının kutladığı bir gün haline geldi. 1857’den beri dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu gün 1977 yılındaki Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın Hakları ve Uluslararası Barış günü olarak kararlaştırılmış ve kadınların haklarının verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 mart Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde ‘Uluslararası Kadın Günü’ olarak kutlanmaya başladı.Günümüzde İş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık devam etmektedir. Kadınlar dünya genelinde eğitim – öğretim hakkından yoksun veya ikinci planda bırakılmaktadır. Bir çok devletin hukuki düzenlemelerinde kadın erkek ayrımı bulunmaktadır. Özellikle miras hukuku ve medeni hukuk düzenlemelerinde kadınlara negatif ayrımcılık uygulanmaktadır. Örneğin, Dünya’daki arazilerin sadece %1’i kadınlara aittir. Yine örnek vermek gerekirse, Suudi Arabistan’da kadının araba kullanması yasaktır.
Dünyanın bir çok bölgesinde, kadınların eş seçme, evlilik, boşanma ve diğer temel medeni haklar henüz tanınmamıştır. Örneğin, İran’da çok istisnai durumlar dışında kadının boşanma hakkı bulunmamaktadır.
Kadınlara yönelik fiziki şiddet ve psikolojik baskının en çağdaş ülkelerde bile tam anlamıyla kırılamamıştır. Dünyada her 3 kadından 1’i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalmaktadır. Türkiye’de kadına karşı şiddet oranı, gelişmiş devletlere oranla oldukça yüksektir. Özellikle varoşlarda şiddete maruz kalan kadınların oranı %97’lere kadar çıkmaktadır.
Kadın hakları ile ilgili önemli kazanımlar da elde edilmiştir. Örneğin Suudi Arabistan’da çok geç te olsa kadınlara oy hakkı (2011 yılında) verilmiştir. Bir çok ülkede kadına karşı şiddet, taciz ve tecavüzün cezaları artırılmıştır. Bu cezaların daha da caydırıcı oranda artırılması için Kadın hakları savunucuları büyük mücadele vermektedir.
Türkiye’de kadınlar 20 Mart 1930’da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandı. 1933 yılında Köy Kanunu’nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık1934’te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935’de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler.
Sonuç olarak demokrasiyle yönetilen ve sosyal hukuk devleti olan her ülke; kadın haklarının korunması önündeki engelleri kaldırmakla yükümlüdür. Kadın Haklarına saygı göstermek sadece yasalarla güvence altına alınmaz. Toplumların temel insan hak ve hürriyetleri ile ilgili problem yaşamamsı için çalışmaların yoğunlaştırılması lazımdır.
kadın hakları ile ilgili şiir

kadın
kadın bir ülkedir
bir şehirdir, bir kasaba
kadın evlat verir boy boy
ülke ülke çoğalır insanlık
ormandır kadın oksijen verir doğaya
sevgidir, annedir kadın
eştir, aş verir insana güven
abladır kadın gerçek dostluktur
Onur Genç Ada

Kadın Hakları İle İlgili Sloganlar

1- Kadının hakkı, yaşamın özetidir.
2- Kadın hakkına saygı, çağdaş insanın özelliğidir.
3- Kadın hakkına saygı göster, selam dur.
4- Kadın annedir, elini öp.

Sevebilirsin...

14 Yanıt

 1. gulay diyor ki:

  Kadın hakları ile ilgili kısa yazı için teşekkürler.

 2. Merve diyor ki:

  Kadın Hakları için hazırladığınız bu yazı için teşekkür ederim. Haklarımızı aramalıyız.

 3. ezel diyor ki:

  Kadın Hakları ile ilgili kısa bir yazı demişsiniz ama fazla uzun olmuş:)

 4. Büşra diyor ki:

  Almanya’da Kadın Hakları ile ilgili sıkıntı yok değil ama sanırım Türkiye’de Kadın Hakları çok daha fazla ihlal ediliyor.

 5. Fatma diyor ki:

  Genel olarak insan hakları sorunu çözülmeden kadın haklarından söz etmek bence doğru değil. İnsan hakları topltan çözüldüğünde bu da hallolur.

 6. Sude diyor ki:

  Evet gerçekten çok güzel olmuş haklarımızı aramalıyız ancak yazı çok uzun bide benim için giyim ve seçme ve seçilme yeniliğiyle ilgli şiir yazarsanız sevinirim yarına olur inşallah şimdiden çok teşşekkürler

 7. bla zkait diyor ki:

  çok iyi yaaa ;D

 8. Zeliş diyor ki:

  Kadın Hakları ile ilgili kısa bir yazı. Çok güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler.

 9. sarışın diyor ki:

  hazırlıyacağım afişe çok işe yaradı

 10. berfin bahar diyor ki:

  kadın hakları ile ilgili yazı için teşekkürler isterseniz bende bir yazı ekliim
  dolmuşa yalnız kalmak için gideceği yere varmadan son inen yolcuyla birlikte inmeyen.tek başına bindiği taksinin plakasını bir yakınına göndermeyen tek başına girdiği bir sokakta yaşadığı tedirginlik yüzünden sürekli tetikte hissetmeyen,arkasına bakmayan aceleci davranmayann

  söylediği yemek siparişini getiren kuryeye evde yalnız olduğunu hissettirmemek için elinden geleni yapan yanında bir erkek olmadan gidemeyeceği yerlerin listesi olmayan, toplum içinde yüksek sesle konuştuğu yada kahkahaattığı için kınanmayan ,tacizi geçtim tecavüz edilirim korkusuyla yaşamayan
  BİR KADIN KALDI MI BU ÜLKEDE ????
  Kızlarınızı yetiştirdiniz ,sıra oğullarınızda…

 11. berfin bahar diyor ki:

  nasıl bir afiş hazırlıyacaksın benimde ödevim var da canım

 12. Gamze diyor ki:

  Bazı cümleler email ama güzel

 13. NEHİR diyor ki:

  KISAMILAN BUUUUUUU BİDE KISA DEMİŞLER:)

 14. Deniz diyor ki:

  Kadın Hakları bakımından dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında malesef en gerideyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir