Kalp Krizi

Kalp Krizinin Nedenleri
Kalp krizinin oluşmasının nedeni, kalbin gereksinimi olan kanı bulamayışıdır. Kalp krizi aşamasından önce vücudumuz bazı sinyaller gönderiyor. Uzmanlar; yürürken, merdivenden çıkarken oluşan göğüs ağrılarının, dinlenildiğinde geçmesi önemli bir bir ön belirti olduğunu vurguluyorlar ve ekliyorlar kalp krizinin etkisi aspirin ve öksürükle azaltmak mümkün. Kalp krizi sırasında öksürmek ya da 300 mg’lık aspirin çiğnemek yaşam kurtarabiliyor.
Sürekli kasılıp gevşeyen bir organ olan kalp, görevini yerine getirebilmek için beslenmeye yani kana ihtiyaç duyar. Kalbin herhangi bir bölgesine gelen kanın azlığı ya da damarın tıkanması sebebiyle beslenmesinde yetersizlik oluşur ve kriz süreci başlar.
Uzmanlar, kalp krizi için ön belirtilerin aylar ya da yıllar öncesinden ortaya çıktığını belirtiyorlar. En önemli ön belirtileri ise olağan dışı bir efor sırasında, yürürken, merdiven çıkarken gelen, dinlenildiği zaman geçen göğüs ağrıları… Soğuk havalar, aşırı stres ve yemek sonrası ağrının artacağını belirten kardiyologlar, “Kalp krizi ağrısının; göğüste, sol omuz ve sol kolda, mide bölgesinde, bazen çenede ve sırtta baskı tarzında, genellikle terleme ve ölüm korkusunun eşlik ettiği çok ciddi bir ağrı olduğunu açıklıyorlar. Mide bölgesindeki Ağrılar
Bu ağrılar çoğu kez bir mide hastalığı ile karıştırılabilir. Bu tanı da yanılmalara ve gecikmeye yol açabilir. Bu tarzdaki ağrılar kalp damarlarında bir daralmanın ipuçları olabilir. Bu durumda olan hastalar, diyabet, hipertansiyon, şeker yüksekliği ve ailelerinde kalp krizi öyküsü gibi risk faktörlerine de sahip iseler mutlaka doktora gitmeli. Ağrıların son zamanlarda sıklıkla gelmesi, daha az eforla oluşması, daha uzun sürmesi gibi değişikliklerin kalp krizinin yakın olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor.
Hastayı Öksürtmek Gerekiyor
Kalp krizi sırasında erken ölümlerin çoğu kez ritim bozukluğu ve ani kalp durmaları nedeniyle meydana gelmekte. Kriz geçiren hastanın yanında bulunan kişi bilinçli ya da bir sağlık görevlisi ise el bileğinden veya boyun damarından hastayı ani öksürtmesi yararlı olabilir. Öksürük, kalbi sıkıştırıp kan dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkışma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Ancak hastayı sürekli öksürmeye zorlamak, stresi ve kalbin oksijen ihtiyacını artırarak kalpteki hasarı artırıcı da etki yapabilir. Kalp krizinde öksürük gerekli zamanda ve bilinçli olursa yararlı olabilir.
Kalp Krizi ve Aspirin
Kalp krizi açısından risk grubundaki kişilerin mutlaka yanlarında 300 mg aspirin bulundurmaları öneriliyor. Aspirin, kalbi besleyen damarlardaki kalp krizini tetikleyebilecek kümelenmelerin oluşumunu engelliyor. Kan sulandırıcı özelliği nedeniyle pıhtıyı önlüyor. Kriz esnasında hastaya 4 tane çocuk aspirini yahut 300 mg’lık aspirin çiğnetilmeli.  Aspirinin kan sulandırıcı özelliğinin ortaya çıkması için çiğnenerek yutulması daha çabuk etki etmesini sağlıyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Kubilay diyor ki:

    Kalp krizi tehlikesinekarşı 40 yaş üstü herkesin cebinde 300 mg lik aspirin bulundurması yararlı olacaktır. Aspirin gerçekten de mucize bir ilaç.

  2. Aspirin diyor ki:

    Aspirin inme riskine karşı da kullanılıyor. Doktorum bende yüksek kolestrol olduğu için kullanmamı söyledi. Kalp krizi nedeniyle çok insan hayatını kaybediyor. Lütfen bilinçlenelim. Ben de bu yazıyı facebookta paylaştım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir