Kansızlık, Hastalık Belirtisi Olabilir

Hematoloji uzmanlarına göre, kansızlık bir hastalığın habercisi olabilir.  Uzmanlara göre kansızlık tek başına bir hastalık değildir. Kansızlığa neden olarak demir, B12 ve C vitaminleri, folik asit, çinko ve bakır eksikliği gösterilebilir. Kansızlık durumunun altından basit bir ülser ya da kanser de çıkabiliyor. Her hastaklıkta olduğu gibi nedeni araştırıpıl bulunmadan yapılan kansızlık tedavisi, önemli hastalıklara yolaç abilir. Hastalığın geç tanılanmasına ve tedavinin gecikmesine neden olmaktadır. Uzmanlara göre, nedeni bilinmeyen kansızlık tedavi edilmemelidir. Bu da demek oluyor ki kansızlığa iyi gelir diye beslenme diyetleri, ilaç, bitkisel gıda takviyeleri vb. kullanmadan önce mutlaka kanszılığın nedenleri tıbbi olarak tanınmalıdır.

Kansızlık, yetişkinlerde daha sık görülmektedir.  Yalnızca bitkisel gıdalarla beslenmede hem demir hem de B12 eksikliği olur. Bununla birlikte et protein, demir ve B12 kaynağıdır. Demir ve B12 eksikliği, beyin fonksiyonlarını etkiler. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bunama bile görülebilir.
Kansızlık Belirtileri
Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrılar olabilir. Halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, baş ağrısı, idrarda renk değişikliği, ateş, terleme ve kilo kaybı kansızlık belirtileridir. Bu belirtileri taşıyan kişilerin doktora müracat etmeleri gereklidir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir