Karaciğer Kanseri Tedavisinde Başarı

therasphere hakkındaEn sık görülen kanser türlerinden biri olan karaciğer kanserinin , Türkiye’de de her yıl yüzlerce kişiyi etkilediği belirtiliyor. Karaciğer kanseri oranındaki artışa rağmen,  therasphere adı verilen yöntem ile karaciğer tedavisinde yüzde 90’a yakın bir başarıdan sözediliyor.  Acıbadem Maslak Hastanesi kanalıyla Türkiye’ye gelen Chicago Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Riad Salem, 70 hasta üzerinde yaptıkları bir çalışmada bu yöntemle tedavi edilen kişilerde yüzde 89 oranında tümörün ortadan kalktığını tespit ettiklerini belirtti.

Yenilikçi bir radyoembolik yöntem olan Therasphere; milyonlarca küçük cam boncuk ya da mikroküreden oluşan, ameliyatsız bir radyasyon tedavisi. Dr. Salem, boncukların tümörün etrafındaki sağlıklı dokuların ışına maruz kalmasını sınırlandırarak, ışının kan akışı yoluyla doğrudan tümöre ulaşmasını sağladığını ifade etti. Böylece sağlıklı çevresel dokuya da verilen hasarın azaldığını söyleyen Salem, bu uygulamanın yaklaşık bir saatte tamamlandığını aktardı. Salem’e göre hasta aynı gün evine gidebiliyor.

Dr. Salem ve ekibinin yaptığı araştırmada 70 karaciğer hastasının yarısına eski, diğer yarısına da therasphere yöntemi uygulandı. Eski yöntemlerle tedavi gören kişilerde yüzde 35 oranında tümör ortadan kalkarken, therasphereyle tümörün yüzde 89’u yok edildi. Çalışmalar, ayrıca yan etkilerin genellikle diğer tedavilerde olduğu kadar şiddetli olmadığını gösterdi.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir