KARIN AĞRILARI HAKKINDA

Ağrı, ağrı duyusu olan canlılarda anlam bulur. Karın ağrısı, batın bölgesindeki tüm  ağrıları içine alan genel bir adlandırmadır ve sebebi oldukça fazladır. Batın duvarı göbek ortada, sağ üst-alt; sol üst-alt batın olarak dört eşit bölümde incelenir. Batın içinde çok sayıda organ olması ve bu organların farklı yerleşimleri; hastalıklarının farklı bulguları göz önüne alındığında bu tanımlama hekim yönünden önem kazanmaktadır.

Karın içi organlarının üstünü örten ve batın duvarının iç yüzeyini döşeyen periton denen zar tabakası batın içi ağrılarının  büyük bir kısmında hastalıklarda tutulmuş olarak karşımıza çıkar.  Bir başka deyişle ”peritonit” çoğu zaman vardır ve ağrının kaynağıdır.Patlamış apendiditiste, batın boşluğu iltihabı(peritonit) olur ve ağrı başlangıçta sağ altta iken sonra yaygın hale gelir. Yine mide delinmesinde, ağrı önce üst batındayken, iltihap yayıldıkça; generalize peritonit geliştikçe ağrı tüm batına yayılır. ilk kaynağı belli olmayan peritonitlerde de benzer bulgular ortaya çıkar. Safra yolları  ve karaciğer hastalıklarında da sağ üst kadran ağrısı olur bazen sırta vurabilir. Mide ağrıları hem üst batında hemde sırtta hissedilir. Barsak tıkanıklıklarında batında şişkinlik ve yaygın ağrı olur. İshallerin bir nedeni olan barsak enfeksiyonlarında; kıvrandırıcı gelip giden yeri tam belli olmayan, ağrı vardır. Bazen boğaz enfeksiyonları, apendisit bulguları olan karın ağrısı, ateş, bulantı- kusma gibi yanıltıcı bulgular verebilir.

Karın ağrılarının karekterleri ve yerleşim yerleri bakımından  hareket ederek bir hastalık tanısı konulsada bazen farklı hastalıklarda tespit edilebilmektedir. Akut apendisitis, yumurtalık kisti patlaması, kadın doğum yolları iltihabı,batın içi apseleri, ailesel akdeniz ateşi vs. benzer bulgu verselerde çoğu zaman ameliyet gerekir ve bu tabloya”akut batın” deriz. Akut batın  ameliyatlık bir durumdur.

Karın ağrılarının başlıca sebepleri: Konstipasyon,spastik kolon(sinirsel barsak hastalığı),kurşun zehirlenmesi,yabancı cisim,laktoz entoleransı, anoreksiya nervoza, fıtıklar,jinekolojik durumlar, kanserler, nörolojik bozukluklar, karın migreni,özofajit, peptik ülser hastalığı,   Safra kesesi hastalığı, böbrek taşı, piyelonefrit,apandisit, yapışıklıklar
romatizmal ateş, hepatit, mezenterik adenit, pankreatit, ülseratif kolit, crohn hastalığı, parazitozis,ailesel akdeniz ateşi, kazalara bağlı yaralanmalar,  pankreas hastalıkları,doğuştan anomaliler, barsak dolanmaları ve tıkanıklıkları, barsak damar tıkanıklıkları, hirschsprung hastalığı, meckel divertiküliti vs.

Karın ağrısı önemli bir hastalığın habercici olabildiği gibi stresin bir bulgusu da olabilir. Bu noktadan hareketle sebebe yönelik yaklaşımlar tercih edilmelidir.

Op. Dr. Muharrem Yılmaz
Genel Cerrahi Uzmanı

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. ilknur diyor ki:

  Ben 15 yaşnda bi kızım ara ara yada yoğun olmak üzere karın ağrılarm oluyor. Ummadğım anda veya ummadığım saatte bi sancı vuruyor. Bunun sebebini öğrenmk istiyorm bana yardm edin.

 2. drnuhu diyor ki:

  Ara sıra gelen ağrılar genellikle acil hastalıkla olmaz ancak, adet düzensizliklerinde, ailevi akdeniz ateşi, böbrek taşlarında, barsak enfeksiyonlarında, gastritlerde, sinirsel vs. olabilir. Şu ana kadar tahlil yapılmıştır sanırım ama yine de kan tahlilleri, idrar tahlilleri ve tüm batın ultrasonu yaptırmakta fayda var. Bunun için bir genel cerrahi uzmanı yada jinekoloğa muayene olmanız en kısa ve çözümcü yol olacaktır.

 3. hülya diyor ki:

  Ben 24 yasındayım bundan 2 gun önce damaklarımda şişlik oluştu. İltihap oluşmuş. İlaç içmeye başladım. 2 gündür de karın ağrım var. Ara ara bıçak saplıyolar sanki. Fazla yemek yiyemedim ondan mı acaba bide bugün sabah kaktım yüzumde uçuk çıkmış. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

 4. dinci diyor ki:

  hamilesin panpa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir