Kasaplık Mesleği

Günümüzde büyük alıveriş merkezlerinin (AVM) yaygınlaşması nedeniyle bir çok mesleğin farklı gelişim sunduğu bilinmektedir. Özellikle dükkan tarzı küçük iş yerleri, yerini daha modern ve büyük iş yerlerine bırakmaktadır. Bakkallık, manavlık, kasaplık, kunduracılık ve saat tamirciliği gibi daha bir çok eski meslek dalı günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir.
Kasaplık mesleğini yapan kişi olan kasap; hayvanların kesimi, derilerinin yüzülmesi, depolanması ve etlerinin satımı etkinliklerinden birini ya da bu dört görevi birlikte yapan kişidir.
Kasaplar; kırmızı ve beyaz eti (kümes hayvanları, kabuklu deniz canlıları ve balıklardan elde edilen et) kullanım için hazır duruma getirir, toptan veya parekende olarak satışa sunar. Kasaplık yapan kişi, ürettiği etleri: Büyük marketlerde, kasap dükkanlarında ve dükkânlarda satışa sunabilir veya kendisi bizzat bu satışı gerçekleştirebilir. Kasaplar, kesim işlerini düzenli olarak hijyen denetimi yapılan yerlerde yapmaktadır.
Görevleri çiftlik hayvanlarının evcilleştirilmesine kadar uzanan kasaplar, İngiltere’de 1272’de ilk kasap loncalarını kurdu. Bugünse kasaplık yapabilmek, birçok ülke tarafından sertifikaya dayalı, denetlenir bir sistem içinde yapılabilmektedir. Bazı ülkelerde üç yıllık kasap çıraklığından sonra ancak kasap olma yetkisine sahip olunabilmektedir.

Kasaplık geleneksel bir meslektir. Sanayileşen dünyada, hayvanların kesimi için artık daha çok mezbahalar kullanılmaktadır, mezbahalarda yarı otomatik makinelerle birlikte, türlü işlevlerdeki eylemler için farklı iş bölümleri içinde yapılmaktadır. Yarma, iç organların çıkarılması, kemiklerin doğranması, hayvanın kesim için bilinçsizleştirilmesi… gibi işlemler bu işlevler içinde yer alır. Kasaplığın yapıldığı kültürel alan da kesimi etkiler, örneğin İslam dininde boğulmuş hayvanların yenmesi uygun olmadığından; hayvanlar kesim esnasında bayıltılmaz.]
Dondurulmuş gövdelerden sonra (anında sıyırmalar hariç), birinci derece kasaplar gövdelerden seçim yapar, böylece kesimlerin üretim isrâfı en az düzeye indirilir. Satılacak etlerin güvenliği ve temizlik şartlarına uygunluğu açısından, kesimlerde gövdelerin parçalanması için kesime uygun araçlar kullanılır. Üretici firma üretim şartlarını denetler.
İkinci derece kasaplar, etleri birincil kasapların satışı için hazırlar. Tarihsel olarak birincil ve ikincil kasaplık aynı iş yerinde yapılmaya başlansa da, etin uzun süre saklanabilmesi ve taşıma giderlerinin azalmasıyla bu iki iş kolu bugün büyük ölçüde birbirinden ayrılmıştır.
Kasap dükkânları
Kasapların genellikle meslekle bağdaşık özel dükkânları vardır. Bunlar kasap dükkânı ifadesiyle karşılık bulur. Kasap dükkânında çalışan kasaplar birincil kasaplardır, birincil kasapların satışa sunduğu etleri hazırlayanlarsa ikincil kasaplardır. Bu dükkânlar, et pişirme gereçleri gibi konularda da üreticilere ürün arz eder. Son dönemlerde, kasapların gerek görevlerinde gerekse et sunum ortamlarında büyük değişiklikler yaşanmıştır.
Tipik kasap dükkânları genellikle küçük kentler ve az gelişmiş bölgelerde bulunur çünkü büyük kentlerde büyük marketler hızla yayılmaktadır. Büyük marketler ikincil kasaplardan aldıkları etleri, ambalaj imalathanelerinde satışa hazır hale getirip; et için hazırlanmış özel reyonlarında satmaktadır.
Kasaplık mesleğinin de diğer meslekler gibi zorlukları bulunmaktadır. Bu zorlukların başında iş sağlığı ve güvenliği gelmektedir. Risk değerlendirilmesi uygun olarak yapılmış olan ve tehlikeleri en aza indirilmiş iş ortamları sağlandığında kasaplık mesleği açısından da riskler en aza indirilmiş olacaktır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir