Keratotonus Olabilirsiniz

Keratotonus TedavisiEğer sizde de bulanık görme, ışıkta saçaklanma, aşırı dağılma ve gözlüğe rağmen görememe sorunları varsa ‘keratotonus’ olabilirsiniz.
Peki ama nedir bu keratokonus? Keratotonusun araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi bazı etkinlikleri güçleştirdiği biliniyor. Keratotonus, Gözün saydam tabakası olan korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesinden dolayı oluşuyor. Keratotonus hastalığının görülme sıklığı ise 2 binde bir. Keratotonus, daha çok 15’li yaşlarla fark edilen bir hastalık ve bundan dolayı da tedavisi büyük önem taşıyor. 40 yaşına kadar ilerleyen Keratotonus hastalığı daha sonra durağanlaşıyor. Keratotonus 40 lı yaşlara kadar tedavi edilmediyse malesef büyük oranda görme kaybına neden oluyor.
Keratotonus Tedavisi
Çoğunlukla  genç yaşlarda ortaya çıkan ve Keratotonus adı verilen bu hastalığın tedavisinde kroslink, sert lens ve halka tedavisi yöntemleri uygulanıyor.
Keratokonus teavisinde temel yaklaşım olarak hastalığın ilerlemesini durdurmak ve daha iyi bir görme elde etmek benimsenmektedir.

Hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla en sık uygulanan tedavi kornea kolajen krosslink tedavisidir.
Keratotonus kuşkusu yaşayan veya yakınlarında da bulanık görme, ışıkta saçaklanma, aşırı dağılma ve gözlüğe rağmen görememe gibi sorunları olanların bir göz hekimine başvurması gerekmektedir.

Unutmayın, Keratotonus Olabilirsiniz başlıklı yazı sadece kısaca bilgi verme amacı taşımaktadır. Tanı ve sağaltım ile ilgili detaylara tıbbi kurum veya uzman hekim karar verecektir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir