Kontrol Mühendisliği

Elektrik, elektronik, mekanik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin ve hizmet sektörünün amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır. Amacı; endüstriyel bir işletmenin üretim kalitesinin ve verimliliğinin artırılmasını sağlayan en önemli araç olan “Endüstriyel Otomasyon Sistemleri” nin tasarımına ilişkin kuramsal ve çağdaş teknolojik bilgilerle donatılmış mühendisleri yetiştirmektir.
Okutulan Dersler; Kontrol ve Sistem Teorisi, Modelleme Simülasyon, Sistem Belirleme, Proses Kontrol, Ölçme ve Enstrümasyon, Hareket Kontrol Sistemleri, Hidrolik, Elektrik, Elektronik Pnometik, Endüstriyel Veri İletişim Sistemleri vb.
Çalışma ve araştırma alanları: Endüstriyel Otomasyon, Bina otomasyonu, Robotik ve mekatronik, Bilgisayarlı Kontrol Sistemleri, Akıllı Kontrol Sistemleri, Ulaşım Sistemlerinde Kontrol Uygulamaları, Endüstriyel veri iletişim sistemleri, Kontrol sistem ve kuramı, Simülasyon ve sistem tanıma, Optimal kontrol ve optimizasyon.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir