Köpek ısırığında ilkyardım

Bir tahrik olmaksızın saldırarak ısıran kedi ya da köpeğin kuduz olmasından şüphe edilmelidir. Kuduz mikrobu ısırılmış bölgeden vücuda girer. Isıran hayvanın gözlem altına alınması gerekir.

Isırılma hâlinde, ısırık yeri hemen bol su ve sabun ile iyice yıkayın. Kazazedeyi yürütmeden hemen hastaneye götürünüz.

 ARI SOKMASINDA İLKYARDIM

İğnenin girdiği yerde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, şişme olabilir. İğne hâlâ ciltte ise düzgünce çıkarılır. İğne yerine buz koyarak soğutma yapılır. Alerjisi olanlar, astımlılar, ağızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanları hemen hastaneye götürünüz.

 YILAN SOKMASINDA İLKYARDIM

Yılan zehirlenmelerinde ısırık yerinde ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet vardır. Sokulan yeri hareket ettirmeden yıkayınız. Isırılan yerin birkaç cm yukarısına boğucu sargı uygulayınız. Isırık yeri 0.5 cm kesin ve elle sıvazlayarak zehrin kısmen çıkması sağlayın. Yaranın emilmesi etkili değildir; ancak zararlı olabileceği için uygulanmamalıdır. Isırık yerine buz koyunuz. Hastayı hemen hastaneye götürünüz.

AKREP SOKMASINDA İLKYARDIM

      Akrep sokmasında yara yerinde ağrı ve uyuşukluk olur. Solunum bozulabilir. Sokulan bölgeyi yıkayıp, buzla soğutun, sokulan kol ya da bacakla vücut arasına boğucu sargı uygulayın. Kişiyi akrep antiserumu bulunabilecek bir hastaneye yatırarak götürünüz.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir