Kulağa, buruna ya da boğaza yabancı cisim kaçma

KULAĞA YABANCI CİSİM KAÇMASI HALİNDE YAPILACAK İLKYARDIM

Kulağa nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir. Özellikle böcekler hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir. Su ile şişen tahıllar ve kuru baklagillerin çıkarılması çok zorlaşır. Bazen kulağı temizlemekte kullanılan pamuk, çöpler kulakta kalabilir.

Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için sivri, uzun cisimler sokmak doğru değildir. Kulak yere bakar durumda iken kulak kepçesi küçük çocukta geriye ve aşağıya; büyükte geriye ve yukarıya çekilerek cisim çıkarılır. Böcekler ışık tutularak dışarıya çıkarılabilir. Yabancı cisim yine çıkmıyorsa kişi hastaneye götürülür.

BURUNA YABANCI CİSİM KAÇMASI HALİNDE YAPILACAK İLKYARDIM

Çocuklarda görülebilir. Buruna sivri, uzun cisimler sokmamak gerekir. Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkürtülür. Başarılı olunamazsa kişi hastaneye götürülür.

BOĞAZA YABANCI CİSİM KAÇMASI HALİNDE YAPILACAK İLKYARDIM

Boğaza takılan yabancı cisim, çocuğu dizinize ya da bir sandalyeye başı aşağı gelecek şekilde yatırın. Sırtına, kürek kemikleri arasına sertçe vurun. Yeterli olmazsa; çocuğun arkasına geçin, ellerinizi belinden dolayın, bir elinizi yumruk yapıp çocuğun göbek ile göğüs kafesi arasına koyun, diğer elinizle yumruğunuzu kavrayarak karın duvarına yukarıya doğru bastırın.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir