Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları

Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir? sorusuna verilecek yanıt ne sözcüklere sığar ne de sayfalara. Kurtuluş Savaşında Türk kadınının katkılarını anlatan bir yazı yerine çok kapsamlı bir araştırma yapmak daha doğrudur. Birinci Dünya Savaşı sonunda topraklarımız işgal edildiğinde 1914-1918 yılları arasında yapılan bu korkunç savştan bitkin moralsiz ve yenik olarak çıkmıştık.  Türk milletine dayatılan esaret yaşantısını kabul etmek mümkün değildi. Düşmanı tamamen yurttan atmak için bir önderin liderliğinde topyekün bir kurtuluş savaşının verilmesi gerekiyordu.   Atatürk’ün önderliğinde, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kurtuluş  savaşı başladı.  Öyle eşsiz bir savaştı ki, kadını erkeği, yaşlısı genci bütün bir millet seferber olmuştu vatanı kurtarmaya.  Anadolu’yu düşmandan temizlemek için verilen bu amansız mücadelede Türk halkı bu uğurda kadın-erkek on binlerce şehit vermiştir.

Atatürk daha Samsun’a çıktığı andan itibaren Anadolu halkını, kongreler ile topyekün bir savaşın gerekliliğine ve zafer inancını ön planda tutmuştur. Büyük önder Atatürk le birlikte doğacak güneşi hisseden tüm millet seferber olmuştu.  Nitekim,  Türk kadınlarının Milli mücadeleye verdiği destek o kadar büyüktür ki kelimeler yetersiz kalır.  Türk kadını bizzat cephede olmuştur. Annelerimiz, ablalarımız hatta ninelerimiz mühimmat, giyecek ve yiyecek yetiştirmek için gecesini gündüzüne katar.  Bir taraftan da mitingler düzenleyerek Kurtuluş Savaşımızın haklılığını bütün dünyaya duyurmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda büyük hizmetleri görülen ve dönemin etkili isimlerinden olan  Halide Edip, Müfide Ferit Tek, Nakiye Elgün gibi bir çok kadın vatanseverin öncülüğünde Sultan Ahmet meydanında  büyük  mitingler yapılmıştır. Bu mitinglerde yapılan konuşmalarda vatan için ölmeye yemin edilmiştir.

Türk kadını milli mücadelemize sonuna kadar destek olmuştur. Bir tarftan bizzat cephe gerisinde askerlere erzak taşırken  diğer tarfatan da  mücahitlere ve felaketzedelere verilmek üzere para yardımı kampanyaları yapmışlardır. Kadınlar, kurdukları cemiyetler ile düşman karşısında birlik ve beraberlik örneği sunmuşlardır. 5 Kasım 1919’da Sivas’ta kurulan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti bu cemiyetlerin en önemlilerinden biridir. Bu dernek Atatürk’ün de desteğini almıştır.  Yurdumuzu işgal eden düşman güçleri protesto etmek için bir çok devletin yetkililerine telgraflar göndermişlerdir.

Kurtuluş Savaşında Türk kadını, savaşa bizzat katılarak düşmanla hem cephede hem de cephe gerisinde mücadele ederek bir çok şehit vermiştir. Kurtuluş Savaşında Türk kadınının katkıları çok büyüktür ve bu durum onların adını tarihimize altın harflerle yazdırmıştır. Erzincanlı Osman kızı Emine, Amasyalı Adil kızı Zeynep, Çankırılı Yusuf kızı Emine, Adanalı Ayşe ve Gaziantepli Güldane arşiv belgelerinde şehit olarak isimleri yazılı olanlardan sadece bir kaçıdır. Yurdun bir çok yerinde olduğu gibi Ermeni çetelerine ve Fransız kuvvetlerine karşı direnç göstererek gazi olmuş Türk kadınlarının sayısı da oldukça fazladır. Kurtuluş Savaşımızda canları pahasına bu ülkeyi bize emanet edenlere mihnet borcumuzu asla unutamayız.

BeyazOkul.Com

Sevebilirsin...

16 Yanıt

 1. Meral diyor ki:

  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları saymakla bitmez. Bu konudaki yazınız için kutluyorum. Beyazokul iyi ki var.

 2. kamil diyor ki:

  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları bütün dünya tarafından saygı ile izlenmiştir.

 3. Ramazan diyor ki:

  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları: say say bitmez.
  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları: Yaz yaz bitmz.;

 4. Ramazan diyor ki:

  Çok Teşekkür ederim.

 5. Hande diyor ki:

  Kurtuluş Savaşı Hakkında kısa bir yazı lazımdı. Bunu yazdım. Çalışmamı çok beğendi öğretmenim. Fakat ben bunu slayt yaptım, resimler ekledim. Bir de Kurtuluş Savaşı’ına giriş yazısı yaptım. Siz de deneyebilirisniz arkadaşlar.

 6. Merhamet diyor ki:

  Kurtuluş Savaşı bir destandır. İnsanlıkla birlikte hep anlatılacaktır ve o desteanın içinde annelerimiz, ablalarımız hatta ninelerimiz de vardır. Sağolasın BeyazOkul. Kaliteli bir site.

 7. Kayra diyor ki:

  Atatürk, bize çok çalışın dedi.

 8. Sevgi diyor ki:

  Kurtuluş Savaşımızda Türk kadının yaptığı kahramanlıklar çok öenmldir.

 9. Taner diyor ki:

  Kurtuluş savaşı Atatürk’ün bir şaheseridir.

 10. Cemre diyor ki:

  Kurtuluş Savaşı ile ilgili güzel bir yazı da ben yazacağım. O zaman BeyazOkul.coma gönderiri.

 11. Masum diyor ki:

  Öğretmenim: cahil insanın kafasının içi kompoziyon yazmam lazım. Beyaz okul lütfen yardım edermisin.

 12. ronaldo diyor ki:

  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları, tarihe geçmiştir.

 13. Taner diyor ki:

  Arkadaşlar benim işime ço yaradı bu yazı.

 14. Macit diyor ki:

  Kurtuluş savaşında Türk Kadınının Katkıları çok önemlidir. Şimdiki kadınlarımız da günü geldiğinde aynı vatanseverliği yapacaktır.

 15. aynur öztürk diyor ki:

  öğretmenimiz türk kadının hikayesini anlattı çok hüzün verici

 16. aylin yılmaz diyor ki:

  günü gelince herkes yapıcaktır umarım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir