Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Makine mühendisliği programının ilk yılında matematik, fizik, kimya, geometri, teknik resim gibi temel dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda, termodinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, mekanik, makine elemanları, makine tasarımı, nükleer enerji ve enerji dönüştürüm sistemleri konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.
Gereken Nitelikler
Makine mühendisliği programına girecek ve makine mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olması gereklidir.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Makine mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Makine Mühendisi” unvanı verilir. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.
 Çalışma Alanları
Kalkınma çabasında olan ülkemizde, diğer teknik elemanlar gibi makine mühendislerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. Sevginura diyor ki:

  en iyi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hangisi diye soulan bir soruya en iyi mühendislik fakültesi hangisi diye sormak lazım. Ben ODTÜ yü tek geçerim. Olmadı İTÜ

 2. Mazlum diyor ki:

  ODTÜ makine mühendisliği bölümünü yazdım bakalım girebilecek miyim? Puanım 490

 3. sevim diyor ki:

  Ben Cumhuriyet Üniversitesi Makine mühendisliği bölümünü tercih edeceğim. Puanım umarım yetecek. Aslında ben İTÜ Makine mühendisliği istiyordum ama sanmam puanım yetmeyecek. Herkese başarılar.

  Not: Geleceğin Makine mühendisinden selamlar :)

 4. unal sahin diyor ki:

  Tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir