Mars’ta hayat

Mars’ta Hayat Var mı?
NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi), geçmişte Mars’ta canlıların yaşamış olabileceğini açıkladı.  NASA’nın Mars Keşif Programı yetkili uzmanlarından Michael Meyer’in yaptığı basın toplantısında, Mars’ın yaşamaya uygun olup olmadığının, gezegenin yüzeyindeki ilk kaya delme çalışmasını 9 Şubat’ta yapan “Curiosity” misyonunun cevabını vermesi gereken önemli soruların başında geldiğini belirtti.

Michael Meyer’e göre, bugün bilinenlerin ışığında Mars’ta canlılık var mıydı sorusuna yanıt vermek mümkün olabilir.
Mars’tan alınan kaya örneklerinin incelenmesi sonucunda, kaya tozunda kil minerallerinin belirlendiği, bu minerallerin suyun olduğu bir ortamda bulunduğu bildirildi.

Curiosity, delme işlemi sırasında ortaya çıkan bir tutam tozu, kimyasal ve mineral yapıyı analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvara başarıyla boşaltmıştı.

Mars’a yapılacak olası yolculuk kapsamında şimdiye kadar üretilen en gelişmiş robot olan Curiosity, 12’den fazla kamerası, bir meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Kızıl Gezegen’de hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor.

Curiosity, 26 Kasım 2011’de uzaya fırlatıldıktan sonra 6 Ağustos 2012’de Mars’a inmişti.

Nasa tarafından yapılan bu açıklama, yazılı basında “Ezber bozan açıklama” olarak nitelendirildi.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir