Memur zammı Nisana Kaldı

Yaklaşık 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin merakla beklediği  zamlı maaşları ve üç aylık farklarının ancak nisan ayında alınabileceği belirtildi. Buna neden oılarak dam memurun zamlı maaş alabilmesi için toplu sözleşmeye ilişkin yasa tasarısının kanunlaşmasının  gerektiği gösteriliyor. Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınıp alt komisyona gönderildi ancak zamlı maaşların 15 Nisan öncesine yetişmesi neredeyse imkansız…

Ed,inilen bilgilere göre toplu sözleşme için taraflar mart ayında yeniden masaya oturacak ve toplu sözleşme görüşmeleri bir ay içinde tamamlanacak.  Toplu sözleşme masasında hükümetin karşısına 2,5 milyon memuru temsilen 6 üye ve 1 başkandan oluşan toplam 7 sendikacı çıkacak. Başkan, en çok üyeye sahip Memur-Sen’in başkanı olacak. 6 üyenin 3’ünü Memur-Sen, 2’sini Kamu-Sen, 1 üyeyi de KESK belirleyecek. Hükümeti ise Çalışma Bakanlığı başkanlığında Maliye ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine ve Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinden oluşacak heyet temsil edecek.

Anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan’a yetişecek. Yasanın Meclis sürecinin uzaması halinde zamlı maaşların mayıs ayına kalma ihtimali de söz konusu. 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin zamlı maaşı 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Zamlı maaşların nisan ayında ödenmesi halinde 4,5 aylık zam farkı da verilecek. Zam farkları, maaşla birlikte tek seferde ödenecek.

Bilindiği üzere memur ve memur emeklisi her yıl 15 Ocak’ta aldığı zamlı maaşı bu yıl alamadı. Zam pazarlığında son sözü ise söyleyecek Hakem Kurulu 11 üyeden oluşacak. Kurulda 4 sendika, 4 kamu temsilcisi yer alacak. Ayrıca Bakanlar Kurulu, biri sendikaların önerdiği isimler arasından olmak üzere 2 öğretim üyesi belirleyecek. Kurulun başkanlığını Sayıştay, Yargıtay ve Danıştay başkan, başkan yardımcısı veya daire başkanları arasından Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği bir isim yapacak.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir