Memurlar İçin Yeni Düzenlemeler

Devlet Memurları Yasası ve bazı yasa ve kanun hükmünde kararnamelerde (KHK) değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı ile ilgili çalışmalrda sona gelindiği belirtiliyor.  Millilyet Gazetesinin haberine göre; tasarıda,  657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda radikal değişikliklere gidiliyor. Bu düzenlemelerden bazıları şöyle:

– Uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığında geçirilmesi gereken asgari süre 3 yıldan 2 yıla indiriliyor.

– Müdür, il müdürü, daire başkanı ve daha üst unvanlı kadrolara yapılacak atamalarda aranan hizmet süresi 10 yıldan 5 yıla düşürülüyor. Özel sektördeki çalışma süresi de uzmanlık alanına bakılmaksızın buna dahil ediliyor.

– Müdür, il müdürü, daire başkanı ve daha üst kadrolara atanabilmek için öğrenim durumu ile 5 yıllık hizmet süresi dışında şart aranmayacak.

– Dışişleri Bakanlığı’nda bazı yönetici kadrolarına atanabilmek için aranan özel şartlar kaldırılıyor. Ayrıca meslek mensubu olmayıp büyükelçi veya daimi temsilci olarak atananlar, merkeze döndüklerinde bakanlıkta çalışabilecek. Bakanlıktaki görevleri süresince büyükelçi unvanını kullanmaya devam edebilecek ve meslek mensubu olan büyükelçi veya daimi temsilcilerle aynı hükümlere tabi olacak.

ÖSYM Artık Soru Hazırlayamayacak

– Tasarı ile ÖSYM’nin her türlü sınava ilişkin soru hazırlama yetkisi elinden alınırken, sadece sınavları düzenleyen yapıya dönüştürülüyor. Sınavlarda gözetmen olarak, öğretmenlerin yanı sıra, üniversite öğrencileri de görev alabilecek.

– ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve yanıtlar, Bilgi Edinme Yasası kapsamı dışına çıkarılıyor. Bu şekilde, sınavlarla ilgili “yolsuzluk, usulsüzlük” iddiaları ile ilgili bilgi edinme yolu kapatılıyor.

 

 

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir