Merkezi Üssü Öğrenci Olan Bir Sarsıntı Yaratmak

Beyazegitim.com olarak, eğitim dünyamızın tüm elemanlarına kaynak temini yapmaktayız.  Bunu yaparken de beklentimiz sadece emeğe saygı. Merkezi Üssü Öğrenci Olan Bir Sarsıntı Yaratmak  adlı yazıyı izinsiz olarak sitelerinde hem de hiç kaynak belirtmeden yayımlayanlar hırsızlık yaptığının farkına varsınlar artık. Hele de ilk paragrafı aynen alıp geriye kalan kısmı da başka yerlerden alıp sitelerinde yer verenler için diyecek lafımız yok.

Görkemli bir iletişim çağı yaşayan insanlık, buna bağlı olarak her anlamda etkileşimli süreçler yaşamakta. Dinamik öğrenme yöntemleri ile sürekli aktif olan eğitim öğretim bileşenleri çağımızın teknolojik olanaklarını da zorlamakta. Bu tarz bir eğitim öğretim ortamında bulunan bireyin bilgiye kolay erişmesi, bilgiyi yorumlaması ve kişiselleşirmesi amaçlanmaktadır. Klasik eğitim sistemlerindeki edilgen öğrenci tipi, yerini yorumlayıcı, sorgulayıcı ve sürekli etkinlikle beslenen bir canlılığa bırakmıştır. Daha açık bir ifadeyle bilgiye ulaşmak, bilgiyi kullanmak gibi kavramlarda öğrenci ya da kursiyerin de en az anlatıcı kadar payı bulunmak zorundadır. İnteraktif öğrenme de dahil olmak üzere her türlü eğitim sistemi etkileşimli olmak zorundadır.
Günümüzde her alanda olduğu gibi eğitim – öğretim alanında da gelişim çok hızlı olmaktadır. Bununla birlikte bileşenlerinin hepsinin eşit sorumluluğu bulunmaktadır. Bu bileşenlerden okul ise öğrenci- öğretmen ikilisine indirgendiğinde yöntem ve tekniklerin en can alıcı uygulaması ile karşılaşılmaktadır. Bundan 10- 15 yıl öncesine kadar öğretmenler, yıllık ve günlük planlarla, belirlenmiş programlarla ve şablonlarla, o günkü koşulların gerektirdiği kadar başarıyı yakalabiliyorken, günümüzdeki eğitim sistemlerinde malesef başarıyı yakalamaktan uzaktır.

Öğrenciyi Sürecin Aktif Bileşeni Yapmak
Öğrenci bu sürecin büyük ortağı olduğunu hissetmeli. Yaşayarak, yaparak öğrenme şeklinde geçecek bir etkinlik saatine kendisinin damga vuracağını işin başından beri anlamalı. Ona bilgilerin artık öğretmen tarafından bizzati enjekte edilmeyeceğini kestirmeli. Bu bilgilerin artık tabiri caizsse beleş olmadığını kavramalıdır. Sırf bu olgunun anlaşılması için bile öğretme tarafından bir çalışma yapılmalıdır.
Öğretmen Motivasyonu
Öğretmen ; eğitim öğretim ortamına doping alarak gitmeli . Dış ve iç süreçlerden en az etkilenen, kendisini mesleğine veren öğretmen modeli, ülke yöneticileri tarafından da maddi ve de manevi olarak desteklenmelidir. Öğretmenlerin, bunca karmaşık bir süreçte hem reklamcı hem rehber hem de senaryo yazarı olması istenirese ona verilen itibarın ve maddi olanakların aynı ölçüde tatminkar olması gereklidir.
Öğrenci Motivasyonu
Anne babalar ve çevre tarafından öğrencinin, tüm bireyler gibi saygıya layık olduğunu unutmamak gereklidir. Öğretmenler bu saygıyı zaten göstermekle, bunu doğal davranış olarak benimsemekle zaten yükümlüdürler. Öğrenciler, bilgiye erişmelerinin onlara ne gibi yararlar kazandıracağını bilmeye ihtiyaç duyarlar. Bunu hatırlatırken de baskı oluşturacak ses tonundan bile kaçınmamak gereklidir.

Buraya kadar çok kaba hatlarıyla eğitim – öğretim sürecini belirleyen bileşenlerden öğrenci ve öğretmenin sürece dahil olurken ki motivasyonu üzerinde durduk. Elbetteki bu sürecin, sistem, çevre, yöneticiler gibi irili ufaklı bir çok bileşeni bulunmakta. Bu bileşenlere biz eğitimcilerin müdahalesi yok denecek kadar sınırlı olduğu için geçelim esas konumuza…
Merkezi Üssü Öğrenci Olan Bir Sarsıntı Yaratmak!
Öğretmelerin aynı zamanda senarist, reklamcı, rehber ve satıcı olması gerektiği gibi bir ifademiz olmuştu az önce. Evet öyleyse sonuçları itibarıyla en iyi kazanımı elde edebileceğimiz bir etkinliğin senaryosunu yazmalı, oyunda rol almalı, unutulan bölümlerde devreye girmeliyiz. Öğrencimize rehber olmalı, göz teması kurmalı ve iletişim ve beden dili teknikleriyle etkinlik ortamında bulunmalıyız.
Dikkat çekici cümle!
Etkinlik ya da ders sırasında öyle bir cümle kurmalıyız ki öğrencilerin tümü dikkat kesilsin. İşte bu cümle aslında Merkezi Üssü Öğrenci Olan Bir Sarsıntı Yaratmak! ifadesini açıklıyor. Konuyu somut bir örnekle sonlandıralım…

Obezite ile ilgili Yapılan 2 Konuşma
1. Konuşmacı:

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım,  Sayın Müdürüm ve Saygıdeğer Konuklar,
Bu gün burada, obezite (aşırı kilo) hastalığı hakkında bilgilendirme ve istişare için toplanmış bulunmaktayız. Bildiğiniz gibi, dengesiz ve sağlıksız beslenme çağımızın en büyük sağlık meselerinden biridir. Bu nedenle insanlar, hızlı bir şekilde obeziteye sürüklenmekteler…

2. Konuşmacı
Saygıdeğer bayanlar ve  baylar,
220 kilogramlık bir cenaze için uygun tabut bulunamaması nedeniyle, belediyemiz tarafından 150 adet yeni tabut siparişi verilmiştir!

 Şahbender KORKMAZ
(Beyazokul.com Editörü)

* Beyazokul.com Önemli ricası:
Bu yazının hakları beyazokul.com’a aittir. Eğer kendi sitenizde kullanacaksanız Lütfen kaynak belirtiniz ve yazının tamamı için sitemize link veriniz… Bu durum sadece beyazokul.com için değil kendi sitenize de hit ve itibar kazandırır…

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Nilüfer diyor ki:

    Merkezi Üssü Öğrenci Olan Bir Sarsıntı Yaratmak konusunu sizin sitenizden almıştım. Teşekkür etmeyi unutmuşum. Başka hiç bir yerde bulamadım. Hakkınızı helal edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir