Meteorit Hakkında

Göktaşı resmiGüneş sistemindeki en küçük gökcisimleri olan Meteor ve meteoritler, Güneş’in çevresinde dolanan kayaç ve demir parçalarıdır. Söz konusu parçaların Dünya atmosferine girenleri, meteor ve meteorit olarak adlandırılmaktadır. meteoritler ile meteorlar arasındaki en önemli fark boyutlarıdır. Meteoritler, meteorlardan daha büyüktür. Bir diğer fark ise; dünya atmosferine girdikten kısa bir süre sonra yanıp yok olan Meteorlar karşılık, Meteoritler daha büyük taş ve metal kütleleri oldukları için atmosferden geçerek yere düşmektedir.

Meteoritler, 1 gram ile onlarca ton arasında değişen kütlelelere sahip olabilmektedir. Genel olarak meteoritler, meteor yağmurları sırasında düşmez. Meteoritlerin küçük gezegenler gibi, gezegenleri oluşturan maddelerden arta kalan parçaları olduğu sanılmaktadır. Meteoritler, Türkçe’de gökten gelen taş anlamına geldiği için konuşma dilinde “göktaşı” olarak kullanılmaktadır.

Parlak bir ışık saçarak ateş topu halinde yere düşen ve çakılan meteoritlerden bazıları, düşerken ya da yere çarptıklarında patlar. Meteoritlerin Dünya’ya düşmelerinin nedeni, dünyamızın kütle çekimi etki alanına girmesidir.
Dünyamıza yeni düşen bir meteorit incelendiğinde, taş yüzeyine siyah kabuk görülür. Bu siyah kabuğun oluşmasının nedeni, atmosferde düşerken sürtünme etkisiyle oluşan ısıdır. Yer yüzüne düşen büyük meteoritler, düştüğünde bazen yüzeyde büyük kraterler oluşturur. Bu oluşumlara çarpma krateri adı verilmektedir. Taş meteoritler ve demir meteoritler olarak adlandırılan 2 çeşit İki çeşit meteorit vardır.

Yer yüzüne düşen meteoritlerin çoğunun taş yapısında olduğu belirlenmiştir. Aerolit olarak ta adlandırılan taş meteoritler bir miktar demir içerebilmektedir. Taş meteoritlerin büyük bir kısmının gök kumu denen küçük yuvarlak parçacıklar içerdiği saptanmıştır. Gök kumu adı verilen bu parçacıklar, kondrit olarak adlandırılan ve çeşitli mineraller içeren kayaçlara benzeyen bir maddeden oluşmaktadır. Kondritin Güneş sistemiyle aynı zamanda oluştuğu sanılmaktadır. Kondritlerin bazılarında; çoğunlukla canlılardakine benzer organik bileşikler biçiminde karbon bulunduğu saptanmıştır.  Siderit olarak da adlandırılan demir meteoritler, genellikle bir miktar da nikel içermektedir.

Bilim insanları yere düşen meteoritleri inceler ve uzayda hangi elementlerin bulunduğunu öğrenirler. Bazı bilim adamlarına göre meteoritler; Dünya’ya taşıdıkları organik maddelerle, canlıların ortaya çıkmasında ve gelişmesinde etkili olmuştur. Yine bu bilim adamlarına göre, bu günkü hastalıklara yol açan bazı mikropların bu yolla Dünya’ya gelmiştir.

Çok eski jeolojik çağlarda Dünya’ya düşmüş olan meteoritlerin açtığı ünlü kraterler vardır. ABD’de Arizona’nın orta kesimlerindeki Meteor Krateri’nin çapı 1 kilometre kadardır. Bu çukurun derinliği 180 metredir. Kraterin yakınlarında çok sayıda küçük meteorit parçası bulunmuş fakat büyük tek bir parçaya rastlanmamıştır. Meteoritin yere çarptığında patladığı sanılmaktadır.

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Bengü diyor ki:

    Teşekkürler. meteorit kısa yazı için. Beyazokul.com da buldum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir