Microsoft XP Artık Satılmayacak

Microsoft XP satışı Durduruldu
Dünyanın bir çok yerinde halen tercih edilen Xp, üreticisi Microsoft tarafından satışı durdurularak bir nevi yasak yemiş oldu. Windows Xp 2001 yılından beri kullanıcıların beğeniyle kullandığı işletim sistemi. Windows XP  9 yıl süren tahtını böylece kendi üreticisine kaptırmış olacak. Büyük iddalarla çıkarılan Windows Vista’yı kullanıcıların tercih etmemesi üzerine pazar liderliğini bugüne kadar sürdüren XP’nin, Windows 7’nin gelişi ile birlikte artık tahtını bırakması isteniyor.

Yine büyük bir atılım olarak lanse edilen ve piyasaya çıkışının ilk yılını tamamlayan Windows 7 hala Windows XP’yi yakalayabilmiş değil ama önümüzdeki yıl itibarıyla liderliği ele geçirmesi bekleniyor.

Windows Vista’nın giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlarda sorun çıkarması sebebiyle yeni bilgisayarların Windows XP yüklü olarak satılması, XP’nin tercih ediliyor olmasının önemli bir nedeni. Windows XP kullanımının bir an önce bitmesini isteyen Microsoft’un, yeni çıkardığı programları (Internet Explorer 9, Live Messenger 2011 gibi) sadece Windows 7 uyumlu yapmakla kalmayarak bugün itibarıyla üretici firmaların yeni bilgisayarları XP yüklü olarak satmasını da yasakladığı belirtiliyor.

Yeni bilgisayarların satışında windows xp seçeneğinin olmayacağı duyuruldu.  Böylece ilk yılında 240 milyon satan Windows 7 için önemli bir avantaj sağlanmış ve XP’den 7’ye dönüşüm süreci hızlanmış olacak.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir