Naneli Yoğurdun Faydaları

kase yoğurtGün geçmiyor ki yoğurdun insan sağlığı için bir yeni yararı çıkmasın. Özellikle evde yapılan yoğurt (ev yoğurdu) çok yararlı bir besin kaynağı. Bilindiği üzere kadınlarda belli bir yaştan sonra kemil erimesi sorunu görülmekte. Bu konuyla ilgili sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan yaşanmış bir olayı aktarmak sanırım yoğurdun ne kadar yararlı bir besin olduğunu gösterecktir. Yoğurt ile nane karışımının somut faydaları şöyle anlatılmış:
… Yıllarca yoğun kemik erimesi tedavisi görürken, devlet bunun ilaçlarını vermeme kararı aldı biz emeklilere. … Bu arada ben yoğurdu çok çok sevdiğim için ve rejim olsun diye her akşam yemek yerine bir kase yoğurt yemeye başladım. Ancak öylece yemek değil; içine bir avuçta çok sevdiğim naneden ve biraz da z.yağı ile pul biber koyarak ve içine bir de peksimet doğrayarak. Geçen sene kemik ölçümü için verilen tarihte dispansere gidip tahlil ve mr’ larımın çekiminden sonra doktor, kemik erimesinin sızıntıya dönüştüğü yani hızlı erimenin neredeyse durur gibi olduğunu söyledi ve bana ne kullandığımı sordu, ben de hiçbir şey sadece bol naneyle karışık yoğurtyediğimi söyledim; Doktor:” – Nane ile yoğurdun birleşmesiyle doping yapmışsınız…” dedi. Şimdiyse, her kadın hastaya “Kür olarak haftanın her günü böyle yoğurt yiyeceksiniz ilaç gibi…” diye tembih ediyormuş. Benden söylemesi. Denemekten zarar gelmez. Ancak unutmamalı ki yoğurdun içinde mutlaka bolca kuru nane olacak…

Yoğurt  çok yararlı bir besin kaynağı. Bununla birlikte hazır yoğurt üzerinde biriken yağ tabakasını yememenizi öneririz.

 

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. Nursel diyor ki:

  Kemik erimesi için naneli yoğurt önerisi çok isabetli olmuş. Tecrübe edilmiştir.

 2. ümit uslucan diyor ki:

  naneyi çok yakından tanırım ve sürekli tüketirim fakat yoğurtla hiç denememiştim en kısa zamandsa deniyeceğim bilgi paylaşımı için teşekkürler

 3. Nigar diyor ki:

  Taze nanemi kullanmamız gerekiyor ve kullanma süresi nekadar olmalı?

 4. BeyazOkul diyor ki:

  Nigar hanım süre belirlemenize gerek yok. Her zaman makul oranda tüketebilirsiniz. Nanenin taze veya kuru olması fark etmez.
  Mevsime, tercihe ve damak tadına göre değişmektedir. Yoğurda daha kolay karışması açısından, kuru nane genellikle tercih edilmektedir.

 5. Gülser Korkmaz diyor ki:

  Günde bur kez yeterlimi

 6. Gülser Korkmaz diyor ki:

  Günlük kullanım ne zaman ne kadar olmalı aceba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir