Öğrencilere Yarıyıl Tatili Tavsiyeleri

ilk ve orta öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler, 20 Ocaktan itibaren 2 haftalık yarıyıl tatiline giriyor. Yarıyıl tatilini dört gözle bekleyen öğrencilerin kimisi, gezi ve gözlem için planlarını yaparken kimisi de ailelerinin yanında kalmayı tercih edecekler.

Yarıyıl Tatilini Nasıl Geçirmeli?
Genel olarak en iyi tatil günlük çalışma temposunun düşük yoğunluklu olarak ayarlanması. Genellikle yapılan yanlış, tatil boyunca geceleri geç saatlere kadar oturmak ve geç uyanmak oluyor. Böyle olunca günün en verimli zamanı olan sabah saatleri boşa gidiyor. Yine tatil süresince zamanının çoğunu bilgisayar veya  TV karşısında geçirenler de tatilin dinlendirici özelliğine ters davranmış olacaktır.

En uygun tatil, kişisel koşullara uygun gezi, eğlence ve tabi ki biraz da ders çalışma etkinlikleri şeklinde geçirilen tatildir. Yarıyıl tatili kış aylarına denk geldiği için öğrenciler genel olarak zamanlarını kapalı mekanlarda geçirmektedir.  Bu durumdan kurtulmanın yolu için zamanın planlanması gerekir.

Öğrencilerin mutlaka bir tatil planı olmalıdır. Yarıyıl tatilinde nasıl bir yol izleyeceğini önceden belirlemek yararlı olacaktır.  Okul ve  dershanede işlenen konular tekrar edilmeli ve eksik olan bilgiler kazanılmalıdır. Yapılacak geziler veya sosyal etkinlikler bir plan dahilinde uygulanmalıdır.

Tatillerde kitap okumayı alışkanlık haline getirmeli, kitap okumanın anlama yeteneği üzerindeki olumlu etkisinden yararlanmalıyız.  Kitap okumak, hangi yaşta olursa olsun toplumdaki her bireye kazandırılması gereken özelliklerden biridir. Kişinin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayıp yorumlaması, yaşadığı sosyal çevreye uyum sağlaması, akademik başarısının artması kitap okumayla doğrudan ilişkilidir. Kitap okumak hem sınav başarınızı olumlu etkileyecek, hem kendinizi geliştirmenizi sağlayacak hem de sizi dinlendirecektir. Kitap okudukça anlama, yorumlama, fikir yürütme gibi özellikleriniz gelişecektir.

Aileler, tatil sırasında dikkatli olmalı, öğrencinin bu  süreci çok iyi planlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olmalıdır. Çocuklarının şiddet içeren oyunlar oynamasına izin vermemelidir. Yapılabilecek en güzel şey, öğrenciye alternatifler sunabilmektir. Tatilde evde geçirdiği vakitte kendisine bilgisayar oynamaktan başka yapacak bir şey bulamayan bir öğrenci bilgisayarda çok daha fazla oyun oynama eğiliminde olacaktır. Tatilde çocukla birlikte nitelikli vakit geçirilebilecek programlar organize edin. Tatiller aile içi ilişkileri geliştirme ve birlikte geçirilen zamanı artırma yönünden de önemli bir fırsat olarak görülebilir.

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

 1. buse diyor ki:

  Tatil konulu ödevlere bak arkadaş. Bunun adı tatil değil mi isyediğimi yaparım. Şimdi öğretmenim kızacak ama bu böyle. Bir çok arkadaşa değişik ödevler vermişler. Adı ödev değil tabi, araştırma ve inceleme.
  – Tatilde okudğun kitabın özetini çıkar.
  – Çocuk hakları kitabı bul oku.
  – Firma tanıtım yazısı
  – OKul tanıtım yazısı
  – Özgeçmiş yazmak.
  – Cv hazırlamak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir