Öğretmenler Bol Su Tüketmeli

Öğretmenler Bol su içmeliMesleği gerei sürekli konuşmak zorunda kalan öğretmenlerin; kronik farenjit, kronik larenjit, ses teli nodülü gibi hastalıklara daha açık olduğu belirtiliyor. Bu hastalıkların sık görülmesi nedeniyle kronik farenjit, kronik larenjit, ses teli nodülü hastalıklarına “öğretmen hastalığı” da denilmekte. Uzmanlar öğretmenlerin, sınıflarda kalabalık, havasız bir ortamda çalıştıklarından dolayı solunum yolu ile bulaşan enfeksiyon hastalıkları açısından risk grubunda olduklarını belirtiyorlar.
Eğitim- öğretim kurumlarında kullanılan tebeşir nedeniyle havada uçuşan tebeşir tozları ve tahta kaleminin mürekkebi gibi faktörler alerjik nezle ve farenjit için zemin oluşturuyor.

Öğretmenlerin bu ortamların etkisini azaltacak bazı önlemleri almaları mümkün. Sınıfı sık sık havalandırmalı. Beslenme düzenine dikkat etmeli. Sigara, alkol ve asitli içeceklerden mümkünse uzak durmalı. Günde 2–2,5 litre su içilmeli, klima kullanımı azaltılmalı, boğaz kurutan mentollü şeker ve nefes açıcıların kullanımı azaltılmalı. Düzenli olarak temiz havada yürüyüş çalışması yapmalı.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir