Öğretmenler Üvey Evlat mı?

Memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra gazetelerde maaşların son halini görünce içim burkuldu. Listede neredeyse en az maaşı öğretmen alıyordu. Lisans, lisans üstü diploması olan hatta doktora tezi olan öğretmenler lise mezunu olan kamu çalışanından daha az ücret alıyordu. Büyük bir iç sıkıntısı duydum. Listede sadece öğretmenler değil neredeyse doktorlar da en az maaş alan kamu görevlileri grubuna girmişti. İçimdeki sıkıntı büyüdü. Tıpkı kapalı, gri bulutlarla çevrilmiş ve çatlarcasına yağmamak için direnen havalarda duyduğum gibi bir sıkıntı. Camus’un Yabancı’sını okurken duyduğum iç sıkıntısı gibi.. Sonra bir anda kendimi Orhan Kemal romanlarındaki yoksul, umutsuz karakterler gibi hissettim.

Maaşlar açıklandıktan sonra ülkemi yönetenler tarafından ardı sıra gelen öğretmen açıklamaları ile itibarım biraz daha düştü. “Ben bir öğretmenim” gururlu ifadesinin yerini giderek, düz memurluğa geçme çabaları almakta. Ülkemi yönetenler diyordu ki, “Haftada 15 saat çalışan öğretmenin aldığı maaş, diğer memurlara haksızlık değil mi?” Bunları düşünürken gecenin 23.30’u ve ben halen karne notlarını girmeye çalışıyorum. Sistem donuyor, oturum süresi aşıldı hatası veriyor, bir öğrencimin karne notunu girdikten sonra 5 dakika beklemek zorunda kalıyorum.
Her fırsatta öğrencilerime, haksızlık karşısında direnç göster diyen ben, sessizce izliyorum olup bitenleri. Umutsuzum. Gelecek hakkında umutlu konuşma duygum , devletimin en üst düzeyde yetkililerince iğdiş edilmiş. Toplumun önüne atılmış biriyim. Paragöz, az çalışan, tatillerde yattığı yerden para kazanan biri ilan edilmişim… Umut benim neyime? Meslektaşlarım, her türlü aşağılanmayı göze aldıktan sonra nasıl dirençli kalayım.

Hiç sanmıyorum ama olur da birileri yaptığı bu onarılmaz hatadan döner de öğretmene de ek ödeme verileceğini açıklasa sonuç değişecek mi? Hangi ek ödeme, maaş zammı geri getirebilir ki kaybedilmiş itibarı? Düşündüklerim yorgun düşürse de geceyi yarılasam da karne notlarını verip sistemden çıkmadan önce gözüm, görevdeki hizmet süreme ilişiyor. 26 Yıl 7 ay 12 gün görevde çalışma yılı diyor. İyi uykular öğretmen kardeşlerim diyorum ve rahat huzurlu bir uykuya hasret bir gecenin daha koynuna bırakıyorum kendimi.

Eser Yurt
Öğretmen

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir