ÖĞRETMENSİZ OKUL KALMASIN

Eğitim Emekçileri Derneği Basın Açıklaması: 2010 KPSS sınavı iptal edilerek yeni bir sınav yapılmaksızın tüm öğretmenlerin koşulsuz kadrolu olarak atamaları yapılmalıdır.

Yüzbinlerce öğretmenin umutla beklediği ve yine bir o kadar da işsiz gencin geleceğini belirler hale gelen KPSS skandalına dair şu ana kadar tatmin edecek bir açıklama yapılabilmiş değildir.

En başından beri stres, bunalım, umutsuzluk üreten KPSS, ortaya çıkan skandalın ardından öğretmen olarak atanmayı bekleyen işsiz öğretmenlerin psikolojik ruh hallerini daha da derinleştirmiştir. 2010 KPSS ile gündeme gelen iddialar, öğretmenler, veliler ve tüm kamuoyu tarafından kaygı ile izlenmektedir.

Sorumlu kurumlarca yapılan açıklamalarda olayın araştırıldığı söylenmekte fakat yüzbinlerce gence çözüm olarak hiçbir şey sunulmamaktadır. Sorun ne soruları çalanların bulunmasıyla ne de sınavın iptal edilip tekrar yapılmasıyla çözülebilir. Rekabet, umutsuzluk, cinnet, geleceksizlik, intihar ve ölüm üreten sınav sisteminin saklanamayacak kadar açığa çıkan çürümüşlüğünün sadece bir sonucudur bugün skandal olarak ifade edilen.

Sınavın tekrarı sonrası yapılacak bir atama da eğitim sisteminde yaşanan sorunlara çözüm olmayacaktır. Okullarda yüzbinlerce öğretmen açığı mevcuttur. Atanacak olan 30 bin
öğretmen ile okullardaki öğretmen açığının kapatabilmesi mümkün değildir. Kaldı ki eğitim-öğretim yılı başında atamaların da iptali ile daha bir derinleşen öğretmen açığının kapatılması için bulunan çözüm işgüvencesiz ve kölece çalışmanın adı olan “ücretli öğretmenlik” olmuştur. Üç kuruşa, işgüvencesiz, sendikasız, sigortasız çalıştırılan ücretli öğretmenler…

2010 KPSS sınavı iptal edilerek yeni bir sınav yapılmaksızın tüm öğretmenlerin koşulsuz kadrolu olarak atamaları yapılmalıdır. KPSS tamamiyle kaldırılmalı, bu durumdan etkinlenecek milyonlarca öğrenci ve velinin mağduriyetleri giderilmeli, öğrenciler öğretmenlerine kavuşmalıdırlar.

İşsizlik ve geleceksizlik girdabında boğulmak istemiyoruz. Sefalet, intihar ve bunalımı reddediyoruz.
İnsanca yaşam, güvenceli iş, insanca yaşanacak ücret istiyoruz!

Eğitim Emekçileri Derneği
03.09.201

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir