Okul Bilgisayarlarından Facebook’a Girmek

Facebook, Youtube ve Twitter Yasakları
Beyazokul.com ziyaretçi sorularını yanıtlamaya devam ediyoruz. Bu ay için bize ulaşan soruların hemen hemen tamamına yakını MEB tarafından okullara sunulan internet Hizmetindeki site engellemelerinin kaldırılması ile ilgili. Kimileri, Okul Bilgisayarlarından Facebook’a Girmek isterken, kimisi de Okul Bilgisayarlarından Youtube’a Girmek istemektedir. Özellikle Youtube kaynaklı eğitim videolarının gerekliliğinden başlayıp, özgür internet erişimi hakkına kadar uzunca yazılar da mevcut.
Arkadaşlar sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Beyazokul.com eğitimin her kademesinde kaynak ve destek sağlama konusunda hassas.

Gelelim Facebook ve Youtube yasaklarını aşma meselesine. Hemen belirtelim ki biz yasaklar tarfında olmadık olmaycağız. Bununla birlikte, eğitimin yetkili ve uzman kişilerinin gerekli gördüğü adımları da sorgulamak yanında haklılık paylarının da olduğunu düşünmek zorundayız. Durum böyle olunca Youtube ve Facebook erişimine olan engellemelerin, yasak kapsamında mı yoksa önlem olarak mı ele alınması gerektiğini de iyi düşünmek lazım.

Beyazokul.com olarak, Youtube, Facebook ve Twitter gibi erişimi engellenmiş sitelere giriş için bir takım proxy programı veya proxy sitelerini önermiyoruz. Bu tarz programların virüs, torojen vb. zararlı bilgisayar yazılımları içerme olasılığını da gözardı etmemenizi öneriyoruz. Bunun yerine, okulların kendi internet bağlantı hizmetlerini kendi olanaklarıyla sağlaması daha uygun olacaktır. Bu seçeneği kullanan okul yönetimlerinin de internet erişim kontrolünü yapmaları şarttır. Bunun için program desteği yanında sistem yönetiminden gerekli ayarları yapmaları da şarttır.

Sonuç olarak; Okul Bilgisayarlarından Facebook’a Girmek, Meb Youtube yasağını kaldırmak ve Meb Twitter erişimi mümkün mü gibi sorularına verceğimiz yanıt yukarıdaki paragrafta gizli. Okul Bilgisayarlarından Facebook’a Girmek mümkün ama riski de büyük. Kullanılan proxy programlarının hepsi de virüslü…

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir