Okullarda Google Yasağı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara sağlanan internet hizmetinde şaşırtıcı engellemeler oluyor.  Buna son zamanlarda;  Google arama motoru ve  bazı gazetelere erişem engellei de eklendi. Örneğin, bu gün okullarda kendilerine verilen şifre ile bugün Google’a girmek isteyen öğretmenler, “Bu siteye erişim, Milli Eğitim Bakanlığı’nın isteği üzerine Türk Telekom tarafından engellenmiştir” mesajıyla karşılaştılar.
Bilgiye Erişim Sınırlanıyor mu?

Eğitimcileri şaşkına çeviren  bu sistem üzerinden sosyal paylaşım sitelerinin kullanılmaması bir tarafa arama motorlarına erişimin engellenmesi anlamlı değil.  Hele de e-okul a bile Google üzerinden girildiği düşünülürse bu tür yasaklamalar kısmi ve kısa süreli de olsa bilgi paylaşımı adına skandal bir uygulama.  Yine bazı zamanlarda da gazetelere erişimin mümkün olmadığı da biliniyor.

Google yasağına Bakanlık ne diyor?

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ‘Google’ arama motorunun engellenmesi konusunda bakanlığın herhangi bir talimatının olmadığını açıkladılar. Ancak Türk Telekom’un gün içinde yaptığı ‘zararlı içerik’ testleri sırasında, yasaksız sitelerin de istenmeden ‘engele’ takılabildiğini söylediler. Genel olarak ise ne gazeteler ne de arama motorları için herhangi bir yasak talimatı olmadığının altını çizdiler.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir