ÖSYM yeni bir sınav sistemi

ÖSYM yeni bir sınav sistemi için düğmeye bastı. Sınavlarda test kalkıyor ve yerine kopyaya karşı daha etkili olduğu düşünülen “açık uçlu soru” dönemi geliyor. Ösym yeni sınav sisteminin, Londra’da bulunan Pearson Ölçme Merkezi’yle yapılan çalışmalar sonucunda son aşamaya geldiği bildirildi. Test şeklindeki sınavların öğrencilerin yeteneğini sınırladığı ve kopyaya olanak tanıdığı eleştirileri nedeniyle alternatif sınav arayışı içerisindeki ÖSYM, bu sistemle kopyanın önlenebileceği düşüncesinde.
Bilindiği gibi, ÖSYM tarafından yapılan bütün sınavlar çoktan seçmeli test tekniğiyle yapılmaktadır. Testler ise optik okuyucu aracılığıyla değerlendirmektedir. ÖSYM sınavlarına giren adaylar, sorular için belirlenen beş seçenekten birini işaretlemkte. Bu durum da yaygın kanı olarak bilgiyi ölçmekten uzak. ÖSYM tarafından sunulan sınav hizmetleri çeşitlendirilecek ve adayların farklı becerilerini ölçümleyecek bir sınav sistemi oluşturulacak.
Yeni ÖSYM Sınav Sistemi
Ösym’nin ortak çalışmasını yaptığı Pearson Ölçme Merkezi, dünyada bir çok ülkede çeşitli sınavlar yapıyor. Bu sınavlardan birisi de İngiltere’de yapılan Lise Bitirme Sınavları. Bu sınavda bazı sorular, açık uçlu olarak soruluyor. Adaya, ilgili konuda bir soru sorulup, bildiklerini yazması isteniyor. Adayın sorulan sorulara bildiği kadarıyla yanıt verdiği bu sistem, üst düzey bilişsel yeteneklerin ölçümünü sağlıyor. Değerlendirme sırasında öncelikle adayların cevap kâğıtları taranıyor. Okuyucuların değerlendirmesi, elektronik olarak sisteme kaydediliyor.

Türkiye’de ise bazı dersanelerde açık uçlu sorulardan oluşan deneme sınavları yapmaya başlayacağı belirtiliyor.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Esra diyor ki:

    ÖSYM yeni bir sınav sistemi bence kopyayı önlemez. Hırsıza kilit dayanmaz. Bir de kimse bu geçen seneki kopya olaylarının organize olduğunu unutmasın. Bu arada sayın hükümet yetkililerine sormak lazım: Ösym sınavları hani kalkacaktı?

  2. Ferda diyor ki:

    ÖSYM yeni bir sınav sistemi bu yıl uygulanacak mı?

  3. Cevdet kaya diyor ki:

    Ben kendimi bildim bileli ya sınav sistemini değiştiriyorlar ya da eğitim sistemini. Bir türlü rayına oturamadı şu sistem. Eğitimle ilgili yani önemli alanlar siyasilerin elinden kurtularak tamamen akademik yönetime bırakılmalıdır….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir