Otistik Çocuklara İçin Özel Çarşı

Türkiye’de ilk kez otistik çocukların alışveriş yapmayı öğreneceği ‘Uygulama Çarşısı’ kuruluyor.
Bursa’da otistik çocuklara eğitim veren Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Eğitim ve İş Merkezi, Türkiye’de ilk kez otistik çocukların alışveriş yapmayı öğreneceği ‘Uygulama Çarşısı’ kuruyor.

Merkez Yıldırım İlçesi, Eğitim Vadisi’nde bulunan Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Eğitim ve İş Merkezi, İl Özel İdaresi’nin desteği ile yeni bir projeyi başlatacak. Okul bünyesinde 210 otistik çocuğa eğitim veren merkez, ‘Uygulama Çarşısı Projesi’ ile öğrencilerin sosyalleşmesini sağlayacak. Okul bahçesinde yaklaşık 300 metrekarelik kapalı bir alanı kapsayacak prefabrik alışveriş merkezi içinde kafe, park, kırtasiye, manav, banka, market, giyim mağazası, polis noktası, dişçi, kuaför ve berber bulunacak.

Okul Müdür Yardımcısı Erdem Değirmen, proje ile öğrencilerin parayı nasıl kullanacağını, zevkine uygun seçim yapmayı öğreneceğini, aileye olan bağımlılık ve korkularının azalacağını belirtti. Otistik çocukların hayatı yaşayarak öğrenecekleri bir ortama sahip olacağını vurgulayan Değirmen, uygulamalı derslerin sayısının artacağını kaydetti.

İl Özel İdaresi tarafından kabul edilen tesisin, yaklaşık 200 bin TL’ye mal olacağı ve önümüzdeki ekim ayında açılacağı öğrenildi.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Gülperi Cankuş diyor ki:

    Otistik çocuklar için çarşı uygulaması oldukça sevindirici bir gelişme olmuş. Tek bu çalışmayla kalınmaması gerekiyor. Otistik çocuklar için spor merkezleri, otistik çocuklar için eğitim merkezleri, otistik çocuklar için hayata uyum merkezlerinin sayıları çoğaltılmalıdır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir