Otizm Bir Hastalık mıdır?

Otizm bir hastalık değildir. Otizm engel değil aşılabilir bir gelişimsel bir durumdur.Otizm yasam boyu devam eden bir durumdur.
Hastalıklar belli bir kişiden kişiye geçen, yakalanılan durumlardır, oysa ki otizm doğuştan var olan ve bireyin farklı davranışları ve iletişim alanında yaşadığı sınırlılıklarla kendini gösteren bir durumdur. Hastalıklar belli bir seyir izler ve hastalıktan kurtulmak, iyileşmek mümkünken otizm yaşam boyu farklı şekillerde devam eder.

Otizmin ilk çıktığı yıllarda, psikiyatrik bir rahatsızlık, anne-baba özellikleri ve çocuk yetiştirme biçimleriyle ilgili olabileceğine yönelik görüşler öne sürülmüştür.
Yapılan araştırmalar, bunun psikiyatrik bir rahatsızlık olmadığını, annelerin-babaların kişilik özelikleriyle, çocuk yetiştirme biçimleriyle ve ailesel özelliklerle (etnik köken ya da sosyoekonomik durum gibi) ilişkili olmadığını göstermiştir.

Otizm Tanısı Almış Bireylere Eğitimin Dışında Uygulanan Farklı Tedavi ve Terapi Yöntemlerini Nasıl Değerlendirmeliyiz ?
Bazen aileler otizm tanısı konulan çocuklarına eğitimin dışında farklı tedavi ve terapi yöntemlerine yönelebilmektedirler. (diyetler,duyusal bütünleştirme ,yunuslarla terapi,hiperbarik vb.) Gerçekten de otizm söz konusu olduğunda birçok yöntemden söz edilmektedir. Şunu unutmamalıdır ki, bir tedavi, terapi ya da eğitim yönteminin ne kadar etkili olduğu o yöntemin etkisini araştıran birden fazla bilimsel araştırma yapılarak belirlenir. Farklı tedavi ve terapi yöntemlerin çoğu için, yöntemin etkili olduğunu gösteren bir dizi araştırma yapılmadığı görülmektedir. Ancak bu yöntemlerin tüm çocuklar için etkili ve verimli olduğunu söylemek yanlış bir yaklaşım olacaktır.
Erdi Kanbaş
Zih. Eng. Sın. Öğr
BeyazOkul.com

 

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir