Otizm ve Epilepsi Arasında Bağlantı Olduğu Açıklandı

epilepsy imageicare4autism.org kaynaklı habere göre, Otizm ve Epilepsi arasında bağlantı bulan ve ilk kez yapılan söz konusu bu çalışmada ciddi bulgulara rastlandı. Otizm Haber adlı Facebook grubunun çevirerek beyazokul.com’a gönderdiği haberi paylaşıyoruz…
Epileptik bir nöbet geçirildiğinde, bu nöbet beynin sosyal işlevlerini etkiler ki bu otizmin bilinen etkenlerinden biridir.
Önceki araştırmalar otizm ve epilepsi arasında bir ilişki olma ihtimalini desteklerdi ancak Dr. Wakeford ve Bath Üniversitesinden (bath.ac.uk) meslektaşları ilk defa otizm ile epilepsi arasında bulunan bir bağlantıyı keşfettiler.

Dr. Wakeford otizm özellikleri göstermeleri durumunu izlemek için epilepsili insanları inceleyen çeşitli çalışmalar yürüttü. Dr. Wakeford, bu hipotezin özellikle Tempoaral Lob Epilepsisi (TLE) olan yetişkinler için bu hipotezin doğru olduğunu buldu. Temparal Lob Epilepsisi olan biri, anti-epileptik ilaçlar bu kişiler üzerinde daha az etkili olduğundan, diğer epilepsilere göre daha fazla otistik özellikler gösterirler.

Otizm gibi, epilepsi hakkında da bu kişilerin otistik özelliklerinin yakın bir zamana kadar fark edilmemesi ile sonuçlanan sosyal ve kültürel bir yaftalama (damgalama) vardır. Dr. Wakefor açıklıyor:

“ Bu yeni araştırma, sosyal zorluklar ile epilepsili yetişkinlerdeki bu karakteristik özellikleri açıklayan beyindeki somatik işaretlerdeki bir açık arasında bağlantı kuruyor. Bu yetişkinlerin çocuklukları boyunca tipik bir gelişim sürecine mi sahip oldukları yoksa epilepsi atakları öncesindeki otistik özelliklere önceden mi hazırlandıkları bilinmiyor. Bununla birlikte, epilepsili yetişkinlerde otistik karakter özelliklerinin sosyal bileşenleri bilinen bir şeydir ki bu şimdiye kadar büyük ölçüde tanımlanmamıştı.”

Bu bulguları destekleyecek ileri araştırmalara gerek vardır ancak eninde sonunda epilepsili ve otizmliler için tedavi büyük bir ölçüde geliştirilebilir. Bulgular, Epilepsi (Eylem) araştırma yönetiminde çalışan Margaret Rawnsley tarafından umut verici gelişmeler olarak nitelendirildi.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir