Otizm ve İletişim

İletişim, karşılıklı oluşturulan, dinamik bir süreçtir. İletişim, kişinin içinde doğal olarak var olan bir ihtiyaçtır. Birey çevresi ile sürekli çevresine bir şeyler anlatmak, paylaşmak istemektedir. Aynı zamanda, birey kendisini sürekli karşısındakilerin durumuna ve şartlara göre ayarlamaktdır. İletişim becerilerinde yani kendini ifade etmede problemler yaşayan bireylerde davranış problemleri artmakta,iletişim bir süre sonra sonra sadece istek ve protestoları için kullanılmaktadır. Bu da bireyin toplum içinde ki uyumunu, sosyalleşmesini ve başkaları tarafından anlaşılmasını iyice zorlaştırmaktadır.

Çocuklar İhtiyaçlarının karşılanabilmesi için, isteklerini ifade etmek için , duygularını ifade etmek için, itiraz etmek için, ilgi çekmek için, oyuna ya da etkinliğe dahil olmak için, taklit etmek ve bilgi edinmek için iletişim kurmak isterler.

İletişim becerilerini geliştirirken akılda tutulması gereken en önemli nokta şu olmalıdır ;

Çocuğun kafasında oluşturduğu ile ona ulaşması arasında mutlaka çevresindeki kişiyle iletişime geçmesine neden olacak ya da bunu sağlayacak bir şey olmalıdır,yani çocuk kafasında oluşturduğu şeye hemen ulaşamamalıdır.

Normal bireylerde iletişim becerileri, sosyal pekiştireçlere bağlı olarak hızla gelişmektedir. Ancak, otizmli çocuklarda sosyal pekiştirme o denli etkili olmamaktadır. Bu nedenle, otizmli bireylere işlevsel iletişim becerilerini kazandırmak için, özel öğrenme ortamları ve programları hazırlamak gerekmektedir.

Otizmli bireyler sosyal etkileşimde ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar ;
a.Sosyal etkileşim için gerekli sözel olmayan davranışlarda yetersizlik,
b.Yaşa uygun akran ilişkileri geliştirememek ,
c.Başkalarıyla zevk, başarı ya da ilgi paylaşımında sınırlılık,
d.Sosyal-duygusal davranışlardaki sınırlılıklardır.

Otizmli bireyler sosyal etkileşimde olduğu gibi sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerinde de sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar ;
a.Dil gelişiminde gecikme
b.Karşılıklı konuşmada zorluk
c.Sıra dışı ya da yinelenen dil kullanmak
d.Gelişimsel düzeye uygun olmayan oyun

Erdi Kanbaş
Özel Eğitim Uzm.
BeyazOkul.com

 

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir