Otizmi Hiç Bilmeyen Pedagoglar Var!

OTİZMLİ BİREYLERİN SIRTINDAN UCUZ DİYALOGLAR!!!
Kendisine uzman pedagog sıfatı yakıştırıp, vicdan kavramı üzerine psikolojik sığ tanımlamalarını satacağı medyayı da hazır bulunca, saçmalamaya başlayan adamın adını burada yazmayacağım. Bu kuş beyinli uzmanın ‘vicdan’ kavramı üzerine kafa yormasını elbetteki beklemiyoruz. Ne de olsa ağzı olan konuşuyorsa kimse de hesap sormuyor. Bu kişinin kafa yorması gereken bazı kavramları ona ilköğretim öğretmenleri zamanında öğretmeliydi. Vicdan nedir? Vicdan algı ilişkisi nedir? Bunları öğrenmedi ama peki otizmli bireyler hakkındaki zırva sayıklamaları nereden öğrendi? Bu adama Eğitim Fakültelerinde neyi öğrettiler?

Bu zekasını olduğundan bin kat fazla göstemeye çalışan kişi, otizmli bir katil duymuş mudur hayatında? Otizmliler hakkında zahmet edip 2 satır araştırma okyabilse yüzü salça gibi kızarır mı? İşte onu bilmem. Keza yüz kızarıklığı da bir insanlık belirtisi sayılır.

Ey …. :
 “Vicdansız insanın pedagojideki bir karşılığı da `otistik` kişi demektir. Otistik kişi duygusuzdur, vicdani mekanizması normal insanlar gibi çalışmamaktadır. Otistik bir çocuk, karşısındaki ile düzgün iletişim kuramaz, göz teması kuramaz, ilişkileri hep yüzeyseldir, duygularının derinliklerine inemez…”

Diye saçmalayan çok bilmiş dümbelek! Bu sonuçlardan sonra otizmliler ile katilleri nasıl aynı yere getirebildin?

Otizmli birey duygusuz değil tam tersine aşırı duygu yüklenimleri nedeniyle senin gibi fazlalıklardan rahatsız olurlar. Çünkü senin gibiler hem bakışlarıyla hem gözleriyle hem de içine sakladıkları sevgisizlikleriyle onları çok rahatsız ederler!

Çünkü onların vicdanları da tıpkı gözleri gibi temiz, ilkeli ve kararlıdırlar.

Sen bu duygu yükünü anlayamayacak kadar pedagogsun işte.

Çok bilmiş ukela, eğer sen iletişim kurmayı bilemiyorsan ve noksanların, zaafların ve de fesatlıklarınla iletişimin önünde engelsen otizmli birey senin gözünün içine bakmaz! Çünkü o hesaplı, planlı kurgulu gözlerinle onun tertemiz dünyasını kirleteceğini iyi bilir.

Ey Adem! Sana bu aklı verenlere bir daha danış! Git bişeyler öğren. İletişim nedir? Duygu nedir? Her şeyden önce de ‘vicdan’ nedir diye düşün!

Otizmli bireylerin gözlerinin içine bir daha bakma sakın! O gözlerdeki duygu senin kapasiteni ve algını çok geçer!!

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. erenreis diyor ki:

    Evet çook var!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir