Özel Eğitimde Çalışan Sınıf Öğretmenleri

Özel Eğitimde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin mağduriyeti bir türlü giderilemiyor. Beyaz Okul olarak daha önce dile getirdiğimiz ve özellikle geçen yılki il içi alan değişikliği başvurusuna kapalı, Ankara ve İzmir gibi illerde görev yapan sınıf öğretmenlerinin durumu ile ilgili hiç bir girişim yapılmıyor.  Edindiğimiz bilgilere göre geçen yıl Ankara’da, zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine il içi alan değişikliği yolu kapalı tutulmasına rağmen müdür ve müdür yardımcıları alan değişikliği yapmış.
2005 – 2006 yılında sınıf öğretmenliği kadrosunun açık olduğu özel eğitim okullarına atama yaptıran sınıf öğretmenlerinin mağduriyeti ise ertesi yıldan başlıyor. Bu okullarda görev yapan öğretmenlerin hemen hepsinin zihinsel engelliler öğretmenliği sertifikası bulunmakta ve içlerine 20 yıldır özel eğitim okullarında görev yapanlar var.
Meslek hayatının çok büyük bir kısmını özel eğitimde geçirmiş olan öğretmenler şu an için norm fazlası durumdayken, hiç bir zihinsel engelliler öğretmenliği birikimi olmayan öğretmenlerin bu alanda görevlendirilmesi hakkaniyet ilkelerine de uygun değildir. Üstelik Ankara’da dahil olmak üzere bir çok ilde zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği açığı vardır.

BeyazOkul olarak, halen özel eğitim okullarında kadrosu olmasına rağmen, norm fazlası durumunda olan sınıf öğretmenlerimizin mağduriyetlerine acilen son verilerek, gerekli alan değişikliği haklarının verilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Nazlı diyor ki:

    Gerçekten büyük bir hak geçmiş. Öncelik bu okullarda çalışmış ve sertifikası olanların. Umarım bakanlık bu haksılzığın farkına varır.

  2. Cenk diyor ki:

    Özel eğitim öğretmenliği bölümü seçerken gerçekten çok iyi düşünmek gerek. Özel eğitimde özel çocuklarla çalışmak gerekiyor. İnsan sevginiz üst seviyede olmalı. Para kazanmak amaçlı bu bölümlere gelmeyin…

  3. Dilek diyor ki:

    Özel eğitimde sen çalış 15 yıl, emek ver. Sana alan değişikliği imkanı tanınmasın, özel eğitimi ö sünü bilmeyenler de bir gecede alan değiştirip senin yerine gelsin. Üstelik sertifika mertifika hak getire… Allah görür ve hakkınızı verir kardeşler. Bu MEB vermese de…. Sesinizi duyurun, belki bir yetkili farkeder sizi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir