Panik Atak ile Başa Çıkma

Panik Atak Nedir?
Panik Atak, doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilmekte. Psikiyatri uzmanları,  Panik atak sorununun tek başına bir hastalık olmadığını belirtiyorlar. Uzmanlara göre,  Panik atak birçok psikiyatrik hastalığın dışında; tiroid bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde kan şekerinin düşmesi, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, beyin tümörleri, epilepsi, kansızlık, çeşitli enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri, aşırı kafein tüketimi ve bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilmekte.  Uzmanların üstüne basarak vurguladıkları şey ise Panik atak probleminin tek başına bir hastalık değil, birçok psikiyatrik veya fiziksel rahatsızlığın belirtisi olduğu.

Panik Atak Belirtileri

Çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, soluk kesilmesi, göğüste ağrı, sıkıntı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissi,  kalp atışlarını duyumsama, kalp hızında artış olması,  kendine yabancılaşma, uyuşma ve karıncalanma, üşüme, ürperme, ateş basması, kontrolü yitirme, çıldırma ya da ölüm korkusu panik atak sırasında ortaya çıkan belirtilerin en önemli olanlarıdır. Bu belirtilerin en az dört tanesi Panik atakta görülmektedir.

Panik Atak Sırasında Ne Yapmalı?
Kişinin öncelikli olarak uygun bir yere oturması gerekir. Burundan yavaşça nefes alınmalı, 5 saniye tutulduktan sonra, yavaşça dudaklar büzülerek nefes verilmelidir. Panik Atak sırasında kişi kendini rahat hissettiği bir anını gözünde canlandırarak, dikkatini bu noktada toplamalıdır.  Panik atak nöbeti yaşadığını düşünenler, çevresindeki ayrıntılara odaklanmaya çalışmalı,  korkacak bir şey olmadığını ve bu durumun geçici olduğunu içinden tekrar etmeli ve emin olmalıdır.

Panik atak hastalarına bazı öneriler

Panik atak kesin olarak kontrol altına alınabilir. Panik Atak hastaları, umutsuzluk ve karamsarlıktan uzak durmalıdır.
• Panik atak aynı zamanda başka hastalıkların habercisi olabilir.  Bu nedenle mutlaka psikiyatriste başvurmak gereklidir.
•  Uzmanların (Psikiyatrist ve psikolog) önerilerine uyulmalı ve tedavileri eksiksiz uygulanmalıdır.
• Panik Atak hastalarının yakınları da panik atak hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
•  Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Aşırı yemek yememeli. Uzun süreli açlıktan kaçınmalıdır. Çay, kahve, asitli, gazlı içeceklerden ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.
• Sağlıklı ve nitelikli uyku çok önemlidir. Kaliteli bir uyku düzeni için önlemler alınmalıdır.
• Düzenli olarak spor ve yürüyüş yapılmalıdır.
•  Düzenli olarak ve her gün  nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.
•  Etkinliklere, hobilere,  sosyal-kültürel çalışmalara daha fazla zaman ayırılmalıdır.
• Sağlıklı bir cinsel yaşam, sağlıklı bir ruh hali için önemlidir. Bu gerçek unutulmamalıdır.
•  Biyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı tıbbi bir durum olan Panik Atak tedavisi için,  Psikiyatrist ve psikolog dışındaki kişilerden ve yöntemlerden umut aramamalıdır.  Panik atağın, zafiyet, doğaüstü güçler veya inanç eksikliği ile ilgisi yoktur.

Panik atakla ilgili kaynaklar:

Panik Atak Özellikleri ve Belirtileri

Panik Atak Nedir?

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Sena dedi ki:

    Panik Atak ile Başa Çıkmak tabiki mümkün. Panik Atak ile mücadele için öncelikle alanına hakim bir psikologla çalışmak gerekli. İnanın bu yetiyor. Panik Atak denen illeti tek başına yenmek veya başkalarından duyulan ilaçların alınmasıyla yenmek mümkün değil arkadaşlar. Panik atağı yenmek hem çok kolay hem de çok zor.

  1. 10 Ekim 2015

    […] Panik Atak ile Başa Çıkma Türk Psikologlar Derneği […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir