Parfümü cilde Sıkmak Zararlı

Uzmanlar uyarıyor,Parfümü cilde Sıkmak Zararlı
Parfümün cilde sıkılmasının sağlık açısından zararlı olduğunu belirten uzmanlar uyarıyor. Parfüm, güneş ışığı görmeyen, kulak arkası ile el bileklerine ya da giysilere sıkılmalıdır. Yüz ve boyun bölgesi, güneşe maruz kalan alanlar olduğu için açık havaya çıkılacağı zaman kesinlikle bu bölgelere parfüm sıkılmamalı. Parfümün doğru kullanılmadığı zaman ciltte deri döküntüsüne neden olacağı, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olacağı belirtiliyor. Bazı parfümler ise uzun süre kullanıldığında kahverengi lekelere neden olabilir. Parfüm kesinlikle yüze doğru sıkılmamalıdır. Solunması halinde ise hassas kişilerde astım krizi, solunum bozuklukları ve öksürüğe neden olmaktadır. Yine gözlerde alerjiye de neden olabilir. Parfümü, Astım, migren veya alerjisi olanlar kesinlikle kullanmamlıdır.
Taklit parfümlerde, kanser tehlikesi var
Piyasada, tezgahlarda satılan ve orjinal olmayan parfümleri kullanmak oldukça riskli.
Keza orijinal parfümler, piyasaya sürülmeden önce birçok testten geçirilmekte. Buna karşın taklit parfümler herhangi bir testten geçirilmiyor.  Bu nedenle taklit parfümlere eklenen bazı maddeler, ciltte kalıcı hasarlara neden olabilir. En çok kullanılan kimyasallardan biri parabendir. Bu madde, parfümün kokusunun kalıcılığını sağlamaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde, parfümlerde paraben kullanılması yasaklanmıştır. Paraben, ciltte tahriş ve egzamaya neden olduğu gibi kanserojen etkisi bulunduğu da tartışılmaktadır. Bu yüzden taklit parfümden uzak durulmalı, kullanılması halinde ise kesinlikle cilde değil, giysilere sıkılmalıdır.

Parfümlerin son kullanma tarihlerine bakılması gerklidir.  Eskimiş, tarihi geçmiş parfümlerin kesinlikle kullanılmaması, terli ve kirli vücuda parfüm sıkılmaması gereklidir.

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Ebru diyor ki:

    Sahte parfüm var piyasada. Dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir