Parkinson Hastalığında Egzersizlerin Önemi

Parkinson hastalığı, beyindeki dopamin üreten sinir hücrelerinin hasara uğramasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hasara neden olan nedenler kesin olarak bilinmemektedir. Hasar sonucu, beyinde yeterli dopamin üretilmediği için dinlenme halindeyken uzuvlarda titreme, kas sertliği, hareketlerde yavaşlama ve duruş bozukluğu gibi parkinson belirtileri oluşmaktadır. Hastalık yıllar içerisinde yavaş yavaş ilerler. Doğru ve düzenli yapılan egzersizler, bedenin parkinsonla başaçıkmasına yardım edecektir. Hiç egzersiz yapmamak ise hastalığın seyrini daha da ağırlaştırır.

Düzenli egzersizde iyi bir beden duruşu sağlanabilir. Kaslar güçlü ve eklemler esnek tutulabilir. Kalp ve akciğerler rahatlar. Düzenli olarak yapılacak egzersizler, aynı zamanda günlük yaşamın stresiyle başa çıkmaya ve hastalığın kontrol edilmesine yardımcı olur. Egzersiz yapmak, yürüyüş, bahçeyle uğraşmak ve ev işi yapmak gibi uğraşılar çok faydalıdır. Serteleşme, kol ve bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik yapılan egzersizler ise yürümeyi ve oturup kalkmayı kolaylaştıracaktır.

Egzersizler için özel ortam oluşturmak gerekmez. Yürüyüş yapmak, bahçede yorucu olmayan hobi uğraşları ieçrisinde olmak ve ev işi yapmak gibi uğraşlar da egzersiz olarak değerlidir.

Sırtüstü Yatarken Yapılacak Egzersizler
Parkinson hastalığının olumsuz etkileriyle başa çıkmaya yarayacak egzersizlerdendir. Evde sırtüstü yapılacak egzersizler kolayca uygulanabilmektedir. Bu egzersizler için videodaki anlatımı dinlemeniz yeterlidir.

Otururken Yapılacak Egzersizler
Bu egzersizleri de evinizin oturma odasında ya da salonda rahatlıkla yapmanız mümkündür. Bunun için sadece bir sandalyeye oturmak ve videoda anlatılanları uygulamak yeterli olacaktır.

Yukarıda belirtilen ve kolayca uygulanabilen egzersizlerin yanında; ayakta yapılacak egzersizler, sandalyeden kalma ve oturma,dengeyi koruma önerileri, elleri çalıştırma egzersizleri ve yüz ifadesinin yumuşatılmasına yönelik egzersizler de aşağıdaki videoda anlaşılır şekilde aktarılmaktadır..

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Ibrahim diyor ki:

    Parkinson hastalığı nasıl oluşur konusundaki yazı oldukça hoşuma gitti. Ayrıca Parkinson hastaları için yapılacak uygulamalara yönelik video izlemek gelecekteki karşı karşıya kalacağımız hastalıklara yönelik bilgi verici oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir