Propolis Tam bir Antioksidan Deposu

Arıların, kovandaki çatlakları kapatmak ve kovanın bakterilerden korunmasını sağlamak amacıyla kullandıkları propolisinin faydaları saymakla bitmiyor. Araştırmalara göre propolis, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını büyük ölçüde engelliyor. Araştırmalarda, propolisin yüksek antioksidan içeriğine sahip nar suyundan 62 kat, domatesten ise 120 kat daha yüksek antioksidan içerdiği belirlendi. Uzmanlara göre, propolis kanserli hücreyi yıkmakta. Araştırmacılara göre propolis, yüksek antioksidan içeriğine sahip nar suyundan 62 kat, domatesten ise 120 kat daha yüksek antioksidan içermekte.
Antioksidan hücrelerin zarar görmesini önlemekte ve hücre yıkımını azaltmakta. Reçineli ve mum kıvamında olan Propolis, arılar tarafından belli bitkilerin ve ağaçların tomurcuklarından ve yapraklarından toplanan bir madde. Arılar tarafından kovandaki çatlakların kapatılması, uçuş deliğinin daraltılması ve kovanın bakteri, virüslerden korunması amacıyla kullanılıyor.

Kanserli hücreler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda;  en yaygın görülen üç farklı meme kanseri ile normal hücrelerde bal ve propolisin kanserli hücreleri öldürücü etkisi araştırıldı. Araştırmada ayrıca arılar için önemli bitkiler belirlendi.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Neriman Özhatay tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada da İstanbul’da arının hangi bitkilerden nektar ve polen toplandığı tespit edildi. Bu bitkiler ayrıca koleksiyon haline getirildi. Kestane, gümüşi ıhlamur, erguvan, ak üçgül, engerek otu, kocayemiş, ilkbahar fundası, sonbahar fundası, alıç ve ballıbaba arılar için en önemli İstanbul bitkisi.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir