YILDIZLAR RONDU

YILDIZLAR RONDU
Öğrenci sayısı:
10 kız öğrenci.
Kıyafet: Beş kızın göğsünde yıldız, beş kızın göğsünde de ay.
Ayak hareketleri: Önce sağ sonra sol ayak kaldırılarak yere vurulur. Eller kalçadadır.
Oyun düzeni: Sahne açılınca sahne arkasında (5’i bir tarafta, 5’i diğer tarafta dizi halinde dururlar). Müzik temposuna uygun adımlarla önce sağ, sonra sol ayak kaldırılarak yere vurulmak suretiyle eller kalçada iki taraftan giriş yaparlar .
Oynanışı:
1. İki taraftan giren çocuklar diziler arasında sahne büyüklüğüne göre, 2-3 metre kadar aralık kalmak suretiyle derinliğine dizilirler ve yüz yüze dönerler (Şekil: 2).
2. Evvela sağ taraftaki sıra oynayarak diğer sıraya yaklaşır ve aynı şekilde dönerek yerlerine gelirlerken diğer sıra yerlerinde oynarlar.
3. Aynı hareketi diğer sıra tekrarlar.

4. Her iki sıra karşılıklı oynayarak tam sahne ortasında birbirlerine yaklaşırlar. Önce sağ, sonra sol elleriyle el sıkışırlar, oyunlarına devam ederler.
5. Karşılıklı, ellerini tutarak oynarlar.
Sadettin cömert oyun ve rontlar kitabından sayfa 111.
6. Eller yine kalçada olmak üzere evvela yıldızlar, karşılarındaki ay’ların etrafında ve sonra ay’lar yıldızların etrafında dönerler.
7. Oyunların yüzleri devamlı seyircilere dönük olacak şekilde sahnenin tam arka tarafında yan yana olarak tek bir sıra halinde geçerlerken yıldızlardan biri; sol el kalçada, sağ el yana uzatılmış vaziyette oynayarak orta yere gelince yerinde oyununa devam eder (Şekil: 3). Diğer yıldızlar teker teker aynı hareketlerle ortadaki yıldıza yaklaşırlar ve yana açılmış bulunan eller bir noktada birleşmek üzere yıldız vaziyetini alırlar. Arka tarafta kalan ay’lar ise devamlı şekilde sağ ve sola açılarak ellerini gergin şekilde tutuşarak yıldızların arkasında ay halini alırlar (Şekil: 4).
8. Ay ve yıldız teşkil edildikten sonra aynı vaziyette müziğe uygun olarak sağa, sola yaylanma hareketi yapılır.
9. Tekrar girişte yapılan zıplama hareketleriyle eller kalçada olarak yıldızlar bir taraftan ve ay’lar diğer taraftan çıkarlar (Şekil: 5). Perde kapanır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir