DANS EDERİZ RONDU

DANS EDERİZ
Sözleri:
Dans Ederek
Oynayarak sevinerek,
Geldik işte gülerek.
İstemiyorsanız bizi,
Gideceğiz dönerek.

Bizler iyi dans biliriz,
Size şarkı söyleriz.
Karşınızdayız işte biz,
Sizlerle dans ederiz.

Öğrenci sayısı: 4 kız, 4 erkek öğrenci.
Kıyafet: Kızlar tuvaletli, erkekler şapkalı.

Ayak hareketleri: Sağ ayak öne, sol ayak sağ ayağın yanına ve her iki ayak topukları kaldırarak basma. Aynı hareket sol ayak öne atılarak yapılır (Vücut, atılan ayak hizasına hafifçe döndürülür).

Oynanışı:

Kızlar elleriyle tuvaletlerinin etek uçlarını tutar, erkeklerin elleri ise kalçalarında olacak şekilde karşı karşıya dizilmiş vaziyettedirler.

1. Müziğin hafifçe başlamasıyla şarkının birinci kısmını söyleyerek kızlar yürüme başlar (Ayak hareketleri yukarda açıklandığı gibi).

2. Şarkı bitiminde erkeklerin tam karşılarına gelmiş bulunacaklarından hemen geriye dönerek şarkı söylemeden müziğe uyarak aynı ayak hareketleriyle yerlerine gelirler.

3. Erkekler aynı ayak hareketleriyle ve şarkının ikinci kıtasını söyleyerek kızların karşısına gelirler, şarkı bitince kızları dans tutuşu ile tutarlar.

4. Birinci kıta müziğinin devamı süresince çifter çifter birbirlerinden ayrılırlar. Şekil: 1’de hareketler; birinci kıtanın müziği süresince devam eder ve hemen değişik harekete geçilir.

5. Eşler karşılıklı el ele tutuşurlar (Şekil: 2).

· Önce tüm çiftler istenilen yönde aynı ayakları yana açarlar.

· Diğer ayağı, açılan ayağın yanına getirirler, topukları üzerinde yükselerek basarlar.

· Bu hareketi sağa ve sola olmak üzere müzik süresince devam ederler.

6. Çapraz olarak el ele tutuşurlar, kendi etraflarında daire çizecek şekilde dönerler (Ayaklar; birinci kısımda gösterildiği gibidir).

7. Dördüncü şekilden dans ede ede yürüyerek kızlar önde ve erkekler arkada olmak üzere yüzleri seyircilere dönük olarak dizilirler. Kızlar eteklerini tutarlar. Erkeklerin elleri kalçalarındadır (Şekil: 3).

8. Ayaklar aynı şekilde bir sağa, bir sola yürürler ve müzik bitince erkekler şapkalarını çıkararak, kızlar eteklerini tutmuş durumda eğilerek seyircileri selamlarlar ve perde kapanır.

Sadettin cömert oyun ve rontlar kitabından sayfa 116.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 11 Ağustos 2012

    […] DANS EDERİZ RONDU […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir