KARA KEDİ RONDU

Sözleri:
I
KARA KEDİ
Dolaştım bodrum kiler,
Bulamadım hiçbir av…
Aç kaldı bizimkiler.
Mırı, mırı, mır mırnav.

ÇOCUKLAR
Aramızda işin ne,
Kara kedi mırnav pist.
Mutfakta bak işine,
Kara kedi mırnav pisti.

II
KARA KEDİ
Olaydım ben bir köpek,
Isırırdım hav, hav, hav,
Üstüme varmayın pek.
Mırı, mırı, mır mırnav.

ÇOCUKLAR
Kirlidir ağzı, yüzü,
Üstü başı pis mi pis…
Kovalım şu yüzsüzü,
Kara kedi mırnav pist.

İ. Hakkı SUNAT

Öğrenci sayısı: En az 5-6 öğrenci olmalı.
Kıyafet: Kedi rolünü oynayacak olan öğrenciye siyah tulum şeklinde bir elbise giydirip, ayakları da aynı tulum içinde kalmalı. Arkasına uzunca siyah bir kuyruk, başı da siyahla iyice kapanmalı, iki de uzunca kulak yapılmalı.

Oyuncuların kıyafetleri, sokakta giydikleri günlük giysiler olabilir.

Oynanışı:
Kara kedi ortada, diğerleri el ele vererek halka olurlar. Kara kedi, şarkının birinci kısmını üzüntülü, aç, bakıma muhtaç ve acınacak bir halde şarkı şeklinde söyler ve miyavlar. Öğrenciler de ona dönerler ve dinler.

Kara kedinin sözü bitince hep bir ağızdan öğrenciler, birinci kısımdaki sözleri şarkı olarak söylerler. Bir yandan da daireyi döndürürler. Pist sözünü söylerken hep birlikte elleriyle kediyi kovuyormuş gibi işaret ederler. Öğrencilerin sözleri bitince bunları dinleyen kara kedi şarkıya başlar ve dinlediklerinden memnun olmadığını hareketleriyle belli etmeye çalışır. Mırmav mırnav derken kulaklarını, kuyruğunu oynatarak kızgın kızgın bazı öğrencileri tırmalayacakmış gibi üzerlerine doğru yürür, onları korkutur, dağıtır.

Kara kedinin daha fazla kızması için kovalamaya başlayınca, hep bir ağızdan şarkının ikinci kısmındaki sözleri söylemeye başlarlar. Kara kedi, şarkı sesini duyunca gene neler diyecekler diye hemen olduğu yerde durur ve can kulağıyla dinlemeye başlar. Şarkı bitince, kara kedi kovalamaya devam eder ve birini yakalınca oyun sona erer.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir