Saman Nezlesinden Korunma

allergic rhinitisSaman Nezlesi Nedir?

Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen allerjik olgunun tıptaki adı alerjik rinittir. Saman Nezlesinin belirtileri şunlardır: Burunda akıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, gözlerde kaşınma, başağrısı ve halsizlik. Belirtiler haftada bir iki gün, yılın belirli dönemlerinde veya bazı ortamlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uzmanların belirttiğine göre, toplumun yüzde 10’dan fazlası saman nezlesi (alerjik rinit) problemiyle karşı karşıya. Saman Nezlesi tanısı için hasta şikâyetlerinin değerlendirilmesi, muayene ve testler gereklidir. Allerjik rinit genellikle, mevsimsel ve yıl boyu olmak üzere iki farklı tipe ayrılıyor.

Saman nezlesinin oluşmasının nedeni bağışıklık sisteminin, yabancı bir maddeyi vücut için tehlikeli gibi algılaması ve aşırı tepki (reaksiyon) göstermesidir. Yabancı maddeye gösterilen reaksiyon vücudun bazı maddeleri salgılamasına yol açar. Bunun sonucu olarak alerjik nezleye ait belirtiler kendini gösterir. Yabancı maddeler (alerjenler), solunum yolu ya da besinlerle alınabilir. Vücudun en fazla tepki gösterdiği maddeler ise polenler, otlar, ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve bazı besinlerdir
Kaynak: http://www.destekegitimi.com/saman-nezlesinden-korunmak.htm

Saman Nezlesi Tedavi

Saman Nezlesi sağaltımı için, alerjiye neden olan yabancı maddeden korunma temel önlemdir. Besin alerjilerinde; söz konusu gıdayı diyetten çıkarmak, polen alerjilerinde; polen mevsimini bilerek bahçe vb. alanlardan uzak durmak, ev tozu akarları alerjilerinde; ev ortamında nemi düşük tutmak, yatak nevresim, çarşafların 60 derecede yıkanmasına dikkat etmek gerekiyor.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir