Sınavda Başarılı Olmak

Hemen her bireyin yaşantısının bir bölümünde kendine dert edindiği bir konu vardır. Sınavda başarılı olmak…. SBS, YGS ve LYS gibi sınavlarda uygulanan, test çözme teknikleri, zamanı kullanma vb gibi bazı özel sınav tekniklerini saymazsak; ders başarısını etkileyen faktörler arasında planlı ve disiplinli çalışmak ilk sırayı almakta. İkinci yarı yıl başında özellikle karnesinde zayıfı olan öğrencilerle aileleri arasındaki sözü en çok edilen konudur bu. Ailelerin bu konuda çocuklarından bir söz alması ve bu sözün öğrenci tarafından yerine getirilmesni takip etmeli ve destek olmalıdır. Unutulmamalı ki çocukların yetişkinlere verdiği sözler çok bağlayıcı olmamakla birlikte kişilik oluşumu, özgüven kazanma gibi özelliklerin oluşmasına katkıda bulunmaktadır. E şimdi “ben söz verdim ailem de bana inandı” diyen çocuğun, ailesi tarafından hem madnevi gem de bir takım maddi desteğe ihtiyacı vardır. Burada sözünü ettiğimiz maddi destek para değildir. Çevresel ilişkiler başta olmak üzere çocuğun çalışma ortamı, sağlık vb gibi unsurlardır. Çocuğun ailesi geride kalmış ders başarısızlığından söz etmek yerine, bundan sonraki eğitim öğretim sürecini en olumlu geçirecek şekilde çocuğuyla iş birliği yapmalıdır.

Sınavların ikinci dönemde olması nedeniyle evlerdeki hava da değişiyor. Çocuk daha ilk haftadan itibaren yorucu bir çalışma temposu içerisine girmiştir. Hem ders hem de diğer sınavlar için, başarı kriterinin sadece yüksek sınav notu almak olduğu ülkemizde zorlu bir süreç böylece başlamıştır. Bu süreç öyle zorludur ki, uyku düzeninin bile değiştiği, ergenlik sorunlarıyla sınav kaygılarının iç içe girdiği bir ruh haliyle mücadele etmek gereklidir.

Çocuk için yukarıda kısaca bahsettiğimiz zorlu sürecin kolay atlatılması için olanak varsa, okulun rehber öğretmeni veya sınıf öğretmeniyle birlikte bir toplantı yapmak yararlı olacaktır.  Kısa ve uzun vadeli olarak amaçlar belirlenmeli, bu amaçlara ulaşmak için plan yapılmalıdır. Okuldaki ders planı da göz önünde bulundurularak evdeki haftalık ders çalışma saatleri belirlenmelidir.  Uzun vadede ise sosyal etkinlikler (kitap okumak, sinema, tiyatro ve spor etkinlikleri gibi) ve sınavlar için test çözme zamanları ve  projelere için zaman ayrılmalıdır. Hazırlanacak bu planlarda tatil dönemleri ve okulun son haftası dikkate alınmalıdır. Tüm bunlardan sonra hazırlanmış plan yazılı olarak çocuğun odasına ve salonda her gün görülecek bir yere asılmalıdır. Hazırlanan bu plana kararlı ve disiplin içerisinde uyulmalıdır.

Özellikle lise son ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin velilerine büyük görev düşmektedir.  SBS, YGS ve LYS gibi önemli sınavlara hazırlanan öğrencilerin izlenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Ailelerin, çocuklarına güvendiklerini, onların çalışmalarını  izleyip önemsediklerini belli etmesi yerinde olacaktır. Çocuklara güvenmek onları çalışmalarında yalnız bırakmak dğeil tam tersine bu süreçte rol almak gereklidir.  Sınav sonuçları bazlı bir başarı anlayışının belirleyici olduğu günümüzde ortak sosyal etkinlikler de olmalıdır.  Sinemaya arkadaşlarıyla gitmesi gereken çocuklar severek aile içerisinde günün belirli saatlerinde ortak kitap okuma çalışmasına seve seve katılacaktır.

Sınav kaygılarından uzak, sağlıklı bir dönem dileğiyle..

Beyazokul.com Editörü

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Salih diyor ki:

    Sınav heyacanı atmak için yapılacak en önemli durum gireceğiniz sınava iyi odaklaşmaktır. Konuları iyi çalışmak ve doğru ders çalışma teknikleri uygulamak gerekir. Ancak o zaman başarı ellerinizde olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir