Seramik Mühendisliği

Beyazokul.com olarak meslek tanıtımlarına önem veriyoruz.
Seramik mühendisliği programının amacını,  her türden geleneksel ve ileri teknoloji seramiğinin üretimi, işlenmesi konusunda eğitim ve araştırma yapmaktadır.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Mühendislik eğitimi veren fakültelerde olduğu gibi Seramik mühendisliği programında da matematik, fizik dersleri yanında istatistik, ve mukavemet termodinamik, ışıl süreçler seramik prosesleri, seramik sırları, cam üretim teknolojisi, mühendisliği gibi dersler okutulmaktadır.  Seramik Mühendisliği  bölümünde 30 iş günü staj yaptırılmaktadır.
Seramik Mühendisliği  için Gereken Nitelikler
Seramik mühendisi olmak isteyenlerin üstün bir akademik yetenek düzeyine sahip, fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı, işbirliği yaparak çalışmaya ve bilimsel gelişmeleri izlemeye meraklı, dikkatli, sabırlı ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.
Seramik Mühendisliği Bölüm Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Seramik mühendisliği programını bitirenlere “Seramik Mühendisi” unvanı verilir.
Seramik mühendisleri cam seramik, çimento, çini, tuğla, kiremit, fabrikalarında üretim sürecini planlar, gerekli malzemeyi teknisyen ve işçilerin yapacakları işleri belirler, işlerin plana uygun yapılıp yapılmadığını, üretilen ürünün kalitesinin belirlenen standarda uygunluğunu kontrol eder. Çalışma ortamı kapalı, sıcak ve oldukça gürültülüdür.
Çalışma Alanları
Seramik mühendisleri Sanayi ve Teknoloji, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Milli Savunma Bakanlıklarına ve özel sektöre ait fabrika ve tesislerde görev alabilirler. Mali olanakları varsa kendi işlerini de kurabilirler.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir