Sigaranın Zararları

Sigaranın zararları ile ilgili kesin bilgiler arttıkça sigaranın zararları ile ilgili yazı, tanıtım, duyuru ve semienr gibi bilgilendirme çalışmaları yaygınlaştıkça sigara içme oranı da düşüyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, sigara içenlerin sayısında son yıllarda ciddi bir düşüş yaşandı. 2010 yılında ülke nüfusun yüzde 31’i sigara kullanırken bu oran 2011 yılında yüzde 27 ye geriledi. Sigara bırakma polikliniklerine başvuran kişi sayısı ise  2011’de 600 bine ulaştı. Bu sayı  2010 yılında 128 bindi. Uzmanlar, sigaranın zararlarının çok büyük olduğunu ve bırakmak isteyenlerin bazı pratik bilgilerden yararlanması gerektiğini belirtiyorlar. Sigara içmek daha önceki yıllarda prestij sağlardı ve karizmatik bir hava verdiği düşünülürdü.  Günümüz toplumunda ise sigara artık saygınlık, prestij sağlamak bir tarafa artık negatif bir imaj veriyor.  Sigara içmenin olumsuz imaj kazanmasında en büyük etken ise ulusal ve uluslararası kampanyalar. Sigara içme oranının düşmesinde kararlı şekilde uygulanan kapalı mekanlarda tütün yasağının etkisi de var.  Sigara karşıtı kampanyalar, ilgi çekici kamu spotlarının da sigara kullanan kişilerin sayısındaki düşüşte etkili olduğu belirtilmekte. Sigaradan kurtulmak için açılan sigara bırakma polikliniklerine olan rağbet de giderek artıyor. 2010 yılında bu polikliniklere başvuran kişi sayısı 128 bin iken, bu sayının 2011 yılında yüzde 369 oranında artışla 600 bini bulması, dikkat çeken başka bir ayrıntı.

Sigarayı Bırakmada Başarılı Olmak İçin Pratik Öneriler
Sigarayı bırakmak için yeterli hazırlığı yapmalı ve zararları konusunda kafanızdaki tüm sorulara yanıt vermelisiniz. Örneğin sigaranın daha iyi odaklanmayı sağladığı” savının yanlış olduğunu , stresi sıkıntıyı azaltmadığını, olumlu imaj vermediğini peşinen kabul edin. Sigara içmenin kanser başta olmak üzere bir çok önemli hastalığa davetiye çıkardığını unutmayın. Sigaranın sadık bir dost değil sinsi bir düşman olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Sigarayı bırakmadan önce sigarayla dost ikili oluşturan içecklerle sigaranın bağını kopartp atın. Örneğin çay içerken sigara içmeyin, kahveyi, kolayı sigaradan ayırın. Ruhsal olarak üzüntüyle, acı ve yalnızlık duygularıyla sigaranın bağını kopartın. Sigarayı bıraktıktan sonra ise;  bol bol su için, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, kül tablalarını ortadan kaldırın, sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz an, içtiğiniz markayı değiştirin, mümkünse yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi sporlardan birine başlayın. Her şeyden önemlisi arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan size destek olmalarını isteyin.

Sigarayı bırakmak için yeterlli nedenleri not edin ve iyice belleyin. Sigarayı bıraktığınız ilk günler, nikotin yoksunluğuna karşı hissedilen fiziksel belirtiler (gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, vb.) yaklaşık 2 hafta sürer. Şiddetli yoksunluk durumlarında şikâyetler 3 aya kadar devam edebilir. Bu durumlara hazır olun. Sigara içme alışkanlığınızı tetikleyecek her şeyden uzak durun.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir