Şimdi de Akıllı Sıra

synergynet smart deskAkıllı ve dokunmatik sistemlerdeki gelişmeler sınır tanımıyor. Daha akıllı tahtalar tam olarak kullanılmaya başlamadn gündeme akıllı sıralar geldi. Ünlü Science dergisi 3 yıllık bir araştırma sonucunda, halen kullanılan sıraların öğrenciler tarafından aynı anda kullanılabilecek sanal masa üstüne dönüşeceğini belirtiyor. Akıllı sıra sistemi ile matematiği daha hızlı öğrenildiği, bilgilerin daha kalıcı olduğu belirlendi. Bilişim teknolojilerindeki göz kamaştırıcı gelişmeler şu an için eğitim sistemelerinin üstünde. Yakın zamana kadar cep bilgisayarları, laptoplar eğitimin bir parçası edilmeye çalışılırken şu sıralar teknoloji marketleri, ucuz laptoplar, taksitli tablet satışları, akıllı cep telefonları ipad gibi ürünlerden geçilmiyıor. Araştırmacılara göre öğretmenler, sınıftaki en hızlı öğrenci yerine konularda en yavaş ilerleyen öğrencinin hızına göre eğitim vermekteler. Yeni geliştirilen akıllı sıralar ise geleceğin sınıflarında bu problemleri epeyce azaltacak.

Yukarıda sözü edilen çalışma İngiltere’de yapılmış.  8 ile 10 yaşlarındaki 400 öğrenci yeni nesil dokunmatik, bilgisayar destekli arayüze sahip, çoklu kullanım olanağıı sunan sıralar ile eğitim görmüşler.   3 yıldır akıllı sıraları kullanan öğrencilerin matematik yeteneklerinin kalem, kağıt yöntemini kullanan öğrencilere göre fark edilir şekilde arttığı tespit edildi.  Araştırmacılar  dokunmatik sıraların derste akıcılığı ve esnekliği artırabileceğini düşünüyor. Akıllı Sıralar,  öğrencilerin karmaşık problemleri çözmede kritik düşünce yeteneklerini açığa çıkarmakta. Öğrenci böylece asıl problemi şekillendiriyor.

Teknolojinin çoklu dokunmatik bir şekli olduğunu söyleyen araştırmacılar,  yeni nesil sınıflarda eğitim alan öğrencilerin aynı masanın üzerinde birlikte çalışabileceklerini belirtiyorlar.  Ekip çalışmasının  bir parçası olarak her bir öğrenci ayrı ayrı problemlere katkıda bulunabilecek.

SynergyNet olarak bilinen yazılımın bilgisayar görüş sistemini kullandığı belirtiliyor.  SynergyNet yazılımı ve dokunmatik ekran ile, sıra yüzeyinin farklı bölümleri üzerinde farklı dokunuşlar arasındaki değişiklikleri anlamak için infrared dalgaları kullanıyor. Bu sistem öğrencilerin ekran üzerinde aletlere erişmesini ve kullanmasını sağlıyor. Böylece nesneleri ve görsel malzemeleri sıralarının üzerinde hareket ettirip, sağa sola taşımasını sağlıyor.  Çalışma sırasında fiziksel olarak ekranlarındaki bilgiler ve sayılarla etkileşim kurabiliyorlar.

Sistemde, öğretmen ana bir ekran aracılığıyla çeşitli sıralar üzerinde neler yapıldığını eş zamanlı olarak takip edebilmekte. Yine öğretmen, bir öğrenci ya da gruplardan biri problemi zorlaştırırsa, yanlış bir yönde giderse hızlı bir şekilde  müdahale edebiliyor.  Öğretmen ana ekran aracılığıyla sınıfındaki farklı gruplara farklı problemleri gönderebilecek ya da bir grubun yaptığı problem çözümünü ikinci grubun kontrol etmesi ya da üzerinde çalışmaları için onlara gönderebilecek. Bu da birlikte çalışma şeklini geliştirecek ve tüm sınıfın sürekli bir hızda hareket etmesini sağlayacak. Grubun biri ya da öğrencilerden biri ileride olmayacak ya da geride kalmayacak.

Araştırmaya göre, teknolojik donanımlı bu sıraları kullanan örencilerin yüzde 45’inde matematik ifadelerinde artış görüldü. Ancak bu sistemin gelmesi için daha fazla zamana, paraya ve araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Gelecekte çoklu dokunmatik ekran, kablosuz ve kağıtsız sistemlerin sayısı hızla artacak.

Ekteki Youtube videosunda (Eğitimde SynergyNet, Multi-touch) Çocukların birlikte ve grup halinde yaptığı çalışma görülmekte. beyazokul.com olarak, geleceğin eğitimini şekillendirecek sistemlerin oluşmasında önemli bir modül olan akıllı sıra uygulaması ile ilgili yapılan çalışmaları duyurmaya devam edeceğiz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir