ŞİMDİ DE BATI NİL VİRÜSÜ

Dikkat! Batı Nil Virüsü Türkiye’de!
Manisa’da ölümlerden sonra Batı Nil Virüsünün, Türkiye’de de tespit edildiği açıklaması yapan Sağlık Baklanlığına göre, Türkiye’de 7 hastada virüs var. Kimi kaynaklara göre varlığı gizlendiği belirtilen bu yeni salgın hastalık hakkında Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık, Türkiye’de Batı Nil Virüsünden dolayı 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bilindiği üzere ülkemizde, önceki yıllarda deli dana, kuş gribi, domuz giribi gibi bulaşıcı hastalıklar görülmüş ve çok sayıda yurttaşımız bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmişti..
Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Başkanı Mustafa Ertek, bugüne kadar 5 ilden 7 vakaya Batı Nil Ateşi tanısı konulduğunu ve bu hastalardan 3’ünün kaybedildiğini bildirdi. Hıfzıssıha Müdürü, Türkiye’de 16 şüpheli vaka incelendiğini belirterek; Sakarya, İzmir, Aydın ve Isparta’nın aralarında bulunduğu 5 ilde 7 vakaya Batı Nil Hastalığı teşhisi konulduğunu ve 3 hasta hayatını kaybettiğini belirtti. Hıfzıssıhha Başkanı Mustafa Ertek’e göre ölen hastaların farklı hastalıkları vardı ve ileri yaş riskleri mevcuttu.

SALGIN TEHLİKESİ YOK
Ertek’in açıklamasına göre Batı Nil Ateşi hastalığı kurak ve sıcak yaz aylarında sivrisineklerin aktif olduğu bölgelerde yaşanıyor. Ertek havaların soğumasıyla riskin azaldığını belirterek şunları söyledi:
“Bir salgın söz konusu değil. 7 vaka görüldü. İlk defa tanı koyduk. Burada gelişen labaratuar olanaklarının katkısı oldu. Ama belki daha önce de yaşandı. Havaların soğuması ile tehdidin azaldığını söyleyebiliriz. Sivrisineklerden uzak durulmalıdır. Kapı ve pencerelerde önlemler alınması gerekir. Manisa bölgesindeki sineklerde de bu virüsün incelenmesi için çalışma başlatıldı.”TARIM BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Ölümcül virüsün insanlara tesadüfen bulaştığını, asıl nedeninin kuşlar olduğunu anlatan Ertek, başta atlar olmak üzere hayvan ölümlerinin yaşandığı yerlerde Tarım Bakanlığı’nı duyarlı olmaya davet etti.

Yunanistan’da 18 Ölüm
Yunanistan’da geçen ay ortaya çıkan Batı Nil virüsü nedeniyle 18 kişi yaşamını yitirdiği belirtiliyor.  Alınan haberlere göre Batı Nil Virüsünün bulaştığı  sapptanan 177 kişinin kontrolleri sürüyor. Hastanelerde 9 kişinin yoğun bakım tedavisinin sürdüğü belirtilirken, Yunanistan’ın kuzeyinde görülen vakaların fazlalığına dikkat çekiliyor.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
Bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü 70 yaş üstü hastalar oluşturuyor. Yaygın olarak ateş, baş ve kas ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler gösteren Batı Nil virüsü, sivrisinekler aracılığıyla memelilere bulaşıyor.

Kan yoluyla, organ ve doku nakliyle de bulaşan virüs, normal koşullarda kendini göstermiyor ve çoğu zaman farkına varılmadan atlatılıyor.
Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliği çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabiliyor.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir