Sinüziti Ciddiye Alın

Sinüzit Mutlaka Başağrısı Yapmıyor!Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanları uyarıyor. Bilinenin aksine sinüzitlilerin çoğu baş ağrısı yapmıyor. Uzmanlar baş ağrılarının yüzde 97’sinin nörolojik sebeplerden kaynaklandığını belirtiyorlar. Akut sinüzitin nezleyi takiben ortaya çıktığını belirten KBB uzmanları, büyük geniz etleri, burundaki anatomik bozukluklar, alerji ve bazı kalıtsal mukoza hastalıklarının sinüslerde drenaj bozukluğu yaparak kronik sinüzite yol açabileceğini ifade ediyorlar.

Bir haftadan uzun süren nezlelerin büyük çoğunluğunun sinüzit olduğunu belirten uzmanlara göre, “Akut sinüzit, tipik olarak uzayan bir üst solunum yolu enfeksiyonu. Bilinenin tersine sinüzitlerin çoğunda baş ağrısı olmuyor. Sinüzit, erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz, diş ve göz ağrısı ile öksürük olarak, çocuklarda ise huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı olarak öğürme ve kusma olarak görülebilmekte.
Sinüzit önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen sinüzit, beyin ve gözle ilgili ciddi problemlere yol açabilmekte. Sinüzitin ölümle dahi sonuçlanabileceği uyarısında bulunan uzmanlara göre, müdahale edilmeyen sinüzit; beyin apsesi, menenjit ve görme bozukluklarına neden olabiliuor. Daha vahimi ise kör de edebilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir