Sorular ve Yanıtlar

Kaba motor becerileri nedir?
Kaba motor beceriler, büyük kas motor becerileri veya veya ‘geniş kasların kullanılması’ diye de anılmaktadır. Emekleme, ayakta durma, yürüme, koşma, salınım, dönme, yuvarlanma, zıplama ve denge gibi hareketler üzerideki kontrolü anlatmak için kullanılmaktadır.
Küçük kas motor gelişimi nedir?
İnce devinimsel beceriler olarak da bilinen küçük kas becerileri; el ve ayak kullanma becerileri ile nesne becerilerini kapsar. Tutma, kavrama, yazma, yırtma, çizme, yapıştırma, kesme gibi beceriler örnek olarak gösterilebilir.

Psikomotor Yetenekler deyimi ne anlatmaktadır?

Bu psikomotor yetenekler ; dikkat, kuvvet, denge, tepki hızı, eş güdüm ve esnekliktir. Psikomotor beceriler, bir işin yapılması sırasında kullanılan bilinçli zihinsel etkinliğin yönlendirdiği eşgüdümlü kas etkinlikleri olarak tanımlanabilir. El yazısı yazma, daktilo yazma, piyano çalma birer psikomotor beceridir. Motor yetenek ise vücudun bir ya da birden fazla organının katıldığı kas hareketleridir. Psikomotor öğrenme, çocuğun doğumundan sonra psikomotor yeteneklerin gelişmesine bağlı kalarak ve yaşı ilerledikçe hızlanarak devam eder. Çocuk doğduğu anda hareket edebilecek ve bazı psikomotor davranışları yapabilecek durumdadır.
Hatta ana rahmindeyken bile bazı hareketler yaptığı, dış etkilere karşı bazı yalın tepkiler gösterdiği bilinmektedir. Buna bakarak eğitimciler, eğitim-öğretimin doğumdan önce başladığını söylerler. Doğumdan sonra psikomotor yetenekler hızla gelişir. Psikomotor öğrenme, bu yeteneklerin gelişmesine bağlıdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir